W tym tygodniu na Jasnej Górze


W tym tygodniu na Jasnej Górze: 14 II – 70 lat słynnych słów bł. Prymasa Wyszyńskiego „Wszystko postawiłem na Maryję”, pamięć o 81. rocznicy utworzenia Armii Krajowej, 18 II- odbędą się pielgrzymki: Formacyjnego Kręgu Hospicjantów Polskich, Katolickiego Stow. Lekarzy Polskich z Częstochowy 19 II -rozpocznie się nabożeństwo 40-godzinne adoracji Najśw. Sakramentu w ramach przygotowania do Wielkiego Postu.

 

„Wszystko postawiłem na Maryję. I to Jasnogórską” bł. Prymasa Wyszyńskiego

 

„Wszystko postawiłem na Maryję. I to Jasnogórską” – 14 lutego mija 70 lat od wypowiedzenia tych słów, potwierdzających maryjny program życia i posługi dla Kościoła Prymasa Polski bł. Stefana Wyszyńskiego. Z niego wypływały dzieła, które zmieniały życie duchowe wierzących Polaków.

 

33 lata swego prymasowskiego posługiwania kard. Stefan Wyszyński nazwał służbą u Jasnogórskiej Pani. W „jasnogórskiej kuźni” Prymas wypracowywał projekty, plany, akcje duszpasterskie. Znane są one jako: Śluby Narodu, Wielka Nowenna, czuwania soborowe z Maryją Jasnogórską, Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła, nocne czuwania, założenie biblioteki z Księgami Czynów Dobroci i Zobowiązań Parafii. Z jego duchowej wyobraźni i woli zrodziło się jedno z najważniejszych duszpasterskich dzieł w Polsce, wielkie narodowe rekolekcje, które trwają do dziś, czyli peregrynacja kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry.

 

Wobec ataków na Kościół kard. Wyszyński wymagał przejrzystej postawy od wierzących‚ stałej modlitwy różańcowej o „dochowanie wierności Bogu‚ Ewangelii‚ Kościołowi i jego pasterzom”. Chciał wychować nowych ludzi‚ wolnych‚ niezależnych od narzuconego reżimu‚ „nowe ludzi plemię” jak ich określał. Jako odpowiedź na apel Prymasa, by modlitwa różańcowa stała się „murem obronnym” rodziny, Kościoła i Ojczyzny pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej powołana została Jasnogórska Rodzina Różańcowa.

 

Matka Boża była obecna w życiu Prymasa Tysiąclecia od najmłodszych lat. Kult Maryi był silnym rysem pobożności jego rodziców. Przed wojną Stefan Wyszyński myśli o wstąpieniu do Zakonu Paulinów. Święcenia biskupie ks. Stefan Wyszyński przyjął, 12 maja 1946 roku na Jasnej Górze, z rąk kard. Augusta Hlonda. W więzieniu, 8 grudnia 1953 r., złożył akt osobistego oddania się Matce Bożej w niewolę: „Postanawiam sobie mocno i przyrzekam, że Cię nigdy nie opuszczę”. Na Soborze Watykańskim II zabiegał, aby ogłosić Maryję Matką Kościoła. Ogłosił to Paweł VI. Zabiegał o to, by oddać Maryi w opiekę cały Kościół i świat, co uczynił Jan Paweł II, 7 czerwca 1981 r., po śmierci kard. Wyszyńskiego.

 

Relikwie bł. Prymasa Wyszyńskiego przy Cudownym Obrazie Matki Bożej na Jasnej Górze przypominają, że „Maryja jest drogą Boga ku człowiekowi i drogą człowieka ku Bogu”.

 

Pamięć o żołnierzach Armii Krajowej

 

14 II mija 81 lat od utworzenia Armii Krajowej. Na Jasnej Górze pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia zawsze była żywa. Świadczą o tym m.in. pamiątkowe tablice, urny z prochami, wota złożone w Kaplicy Matki Bożej oraz w Kaplicy Pamięci Narodu. Tu odbywają się pielgrzymki kombatantów. Nieopodal klasztoru siedzibę miał dowódca Armii Krajowej gen. Leopold Okulicki, ps. „Niedźwiadek”.

Fakt siedziby dowódcy AK w pobliżu Jasnej Góry sprawił, że Sanktuarium stało się ważnym miejscem dla bardzo wielu środowisk Podziemnego Państwa Polskiego. Na Jasnej Górze odbywały się tzw. odprawy, tajne spotkania, istniała realna współpraca z paulinami np. w podejmowaniu decyzji o ochronie Cudownego Obrazu Matki Bożej przed wywiezieniem albo przed zniszczeniem, bo takie pomysły też były. Na szeroką skalę prowadzona była „misja informacyjna wśród aliantów, której celem było ukazanie Jasnej Góry jako miejsca nadzwyczajnego, które musi być otoczone szczególną opieką w związku z wejściem do Polski Armii Czerwonej, czyli zbrojnego ramienia państwa ateistycznego walczącego z chrześcijaństwem, z kulturą i historią naszego Narodu”.

 

Armia Krajowa została powołana rozkazem naczelnego wodza z 14 lutego 1942 roku. Od tego momentu jej żołnierze stali się żołnierzami Wojska Polskiego, a sama formacja zbrojnym ramieniem polskiego państwa podziemnego, które było czymś niespotykanym gdzie indziej w Europie.

 

Wspomnienie św. Walentego

 

Obraz św. Walentego błogosławiącego prawdziwą i czystą miłość, a także jego relikwie znajdują się na Jasnej Górze. W XVII-wiecznej Kaplicy Świętych Relikwii jest fragment jego ręki umieszczony w relikwiarzu w kształcie przedramienia, wykonanym ze srebrnej blachy. Święty był biskupem, męczennikiem, a z wykształcenia lekarzem. Dla wielu znany jest przede wszystkim jako opiekun zakochanych, ale patronuje również chorym na epilepsję, padaczkę i choroby nerwowe. – Kult św. Walentego był szczególnie znany w miejscach pielgrzymkowych. Narzeczeni i małżonkowie od zawsze chętnie modlili się przy jego relikwiach – wyjaśnia o. Stanisław Rudziński, kustosz zbiorów sztuki wotywnej.

 

Nabożeństwo 40-godzinne adoracji Najświętszego Sakramentu

 

W niedzielę, 19 II Mszą św. o godz. 11.00 w Bazylice rozpocznie się Nabożeństwo 40-godzinne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Nabożeństwo zakończą Nieszpory Eucharystyczne w Bazylice o godz. 17.00 we wtorek, 21 II. Ma ono charakter głównie pokutny i przebłagalny za popełnione grzechy. Stanowi przygotowanie do Wielkiego Postu. W modlitwie uczestniczą grupy działające i posługujące na Jasnej Górze. Wśród nich: Sodalicja Mariańska, Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej, Jasnogórska Rodzina Różańcowa i Bractwo Eucharystyczne, a także zakony, zgromadzenia, wierni Częstochowy i pielgrzymi.

Czterdziestodniowy okres pokutny poprzedzający Wielkanoc rozpocznie się w Środę Popielcową, 22 lutego.

W sobotę, 18 II odbędą się pielgrzymki: Formacyjnego Kręgu Hospicjantów Polskich, Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich z Częstochowy.

 

Formacyjny Krąg Hospicjantów to grupa księży, lekarzy i wolontariuszy z całej Polski, a organizatorem corocznych pielgrzymek na Jasną Górę jest ks. Marek Kujawski SAC, dyrektor radomskiego Hospicjum Królowej Apostołów. Głównym zadaniem członków jest modlitwa w intencji podopiecznych oraz za posługujących w hospicjach.

 

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest organizacją społeczną, skupiającą lekarzy i lekarzy stomatologów, akceptujących naukę Kościoła, a w szczególności – o godności i nienaruszalności życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Stowarzyszenie zostało założone 11 lutego 1994 r. na Jasnej Górze, dlatego lekarze regionu częstochowskiego spotykają się tu co roku, by Matce Bożej zawierzyć swoje powołanie i pracę.

 

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *