10 ROCZNICA POWROTU PAULINÓW DO PARAFII ŚW. BARBARY
Zespół klasztorny paulinów, w tym kościół pw. św. Barbary i kaplica zbudowana nad sławnym źródełkiem stanowią obok Jasnej Góry miejsce uświęcone tradycją cudów i modlitw, które jest najczęściej odwiedzane przez pielgrzymów przybywających do Częstochowy.
Historia kościoła jest związana z historią Obrazu Jasnogórskiego. Kiedy w 1430 roku na Częstochowę napadli rabusie obraz ten został ograbiony z cennych ozdób, a wizerunek przecięty mieczem i połamany. Jedna z legend mówi, że złodzieje chcieli obraz wywieźć, ale konie ciągnące wóz nie chciały ruszyć z miejsca i wściekli rabusie porzucili go. I właśnie na tym miejscu wytrysnęło cudowne źródełko. Do dzisiaj wierzy się w uzdrawiającą moc owej źródlanej wody.
W latach 1637-1643 z inicjatywy prowincjała paulinów polskich o. Andrzeja Gołdonowskiego na tym miejscu zbudowano kościół św. Barbary, a przy nim klasztor, gdzie znalazł się nowicjat zakonny. Z czasem wzniesiono murowaną kaplicę, w której można zobaczyć historię profanacji Obrazu Jasnogórskiego. Wielokrotnie Zespół Klasztorny był niszczony i za każdym razem odnawiany. Budynek jest zbudowany w pięknym renesansowym stylu, z barokowym wnętrzem, do którego zalicza się przede wszystkim obraz patronki – św. Barbary. W klasztorze można też zobaczyć wiekową, przepiękną bibliotekę.
W 1997 roku gospodarzami miejsca znów stali się paulini i właśnie w tym roku mija 10 rocznica ich powrotu do klasztoru, która obchodzona była nadzwyczaj uroczyście w dniach 31. czerwca-1.lipca, kiedy to w Zabytkowej Sali Starej Biblioteki Klasztornej odbyło się sympozjum historyczno-pastoralne, nad którym patronat honorowy objął ks. abp. Stanisław Nowak, dr. Tadeusz Wrona oraz N.O. Izydor Matuszewski, przełożony Generalnego Zakonu Paulinów. Obok wykładów historycznych i przybliżenia wizerunku patronki kościoła, zebrani usłyszeli też koncert Jasnogórskiego Oktetu Dętego. Drugiego dnia obchodów rocznicy ks. abp. Stanisław Nowak odprawił uroczystą mszę dziękczynną w intencji parafian. Konwent Paulinów przybliżył nam ważne perełki naszej częstochowskiej kultury sakralnej i przypomniał o ich istnieniu.
Patonat madialny nad obchodami objęła “Gazeta Częstochowska”
SYLWIA GÓRA