5 maja 2022 roku na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie odbyło się spotkanie z cyklu „Naukowcy dla Przedsiębiorców: Regulacje podatkowe, kompetencje językowe i społeczne dla biznesu”.
Jak podkreśla rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, uczelnia otwiera się na szeroką współpracę z biznesem. – To kolejne spotkanie z przedsiębiorcami. Uczelnia chce zaprezentować swoje możliwości pomocy w pewnych obszarach, które kojarzą się z gospodarką, jak ekonomia, zarządzanie, nauki techniczne, ale także w obszarach prawnych, społecznych, językowych. Dzisiejsze wystąpienia dotyczą kwestii podatkowych oraz kodeksu pracy bardzo cieszy nas zainteresowanie przedsiębiorców, którzy w dużej liczbie skorzystali z naszej propozycji i z uwagą słuchają informacji, przedstawianych przez naszych badaczy i naukowców. Takie spotkania działają i w drugą stronę. Rozmowy z przedsiębiorcami inspirują nasze ukierunkowanie na rozwój uczelni i tworzenie nowych kierunków, które znajdują zapotrzebowanie w praktyce. Dzięki temu wiemy, co jest niezbędne dla biznesu i to staramy się realizować. Wiedza naszych badaczy jest szeroka, a to oni kształcą naszych studentów, co przekłada się na wynik edukacyjny – mówi rektor Anna Wypych-Gawrońska.
Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w Obszarze Nauki i Sztuki UJD dr hab. Edmund Golis, prof. UJD podkreśla, że Centrum zajmuje się transferem wiedzy eksperckiej naukowców uczelni do otoczenia społeczno-gospodarczego, czyli przedsiębiorców, organizacji, urzędów, jak i do zwykłego obywatela. – My pełnimy rolę służebną w stosunku do środowisk społecznych. Oprócz misji dydaktyczno-naukowej bardzo ważnym aspektem działania uczelni jest wdrażanie opracowanych technologii do przemysłu. Dążymy do tego, aby wyniki badań naukowych prowadzonych w naszym Uniwersytecie miały realny wpływ na rozwój innowacyjnej gospodarki. Będzie to możliwe jedynie przy ścisłej współpracy Uniwersytetu z otoczeniem społeczno-gospodarczym, które coraz chętniej realizuje projekty badawczo-rozwojowe (B+R) i wdrożeniowe – mówi dr Golis.
Projekt jest realizowany w ramach prowadzonych działań na rzecz rozwoju współpracy nauka – biznes oraz realizowanego w Uniwersytecie projektu Inkubator Innowacyjności 4.0, Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w Obszarze Nauki i Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
UG
Fot. UG