Ta książka nosi znamiona dzieła


MUZYCZNA CZĘSTOCHOWA 1918-1939

18. czerwca w OPK Gaude Mater, badaczka melodyjnego oblicza Częstochowy Wanda Malko, promowała swoją książkę „Muzyczne życie Częstochowy latach 1918-1939”.

Na środowe spotkanie w budynku Ośrodka przy ulicy Dąbrowskiego, poza przedstawicielami władz miasta, przyjaciółmi i współpracownikami pisarki, przybyli także zainteresowani historią rodzimej muzyki częstochowianie. Zgromadzeni mieli okazję poznania etapów powstawania tekstu, porozmawiania z autorką oraz nabycia pozycji ozdobionej autografem. – Same badania archiwalne nad pracą zajęły mi około dwa lata. To był ciężki, długi wysiłek i szczerze cieszę się, że to już koniec zmagań – powiedziała „GCz” autorka.
„Życie muzyczne Częstochowy w latach 1918-1939” to zmodyfikowana praca doktorska, będąca zbiorem rejestrów i analiz wszelkich zjawisk muzycznych okresu międzywojennego, takich jak: działalność stowarzyszeń, szkolnictwo muzyczne, opis spektakli, recitalów i zespołów koncertujących w Częstochowie. Prowadząc badania archiwalne na terenie całej Polski, Wanda Malko wykorzystała zarówno swoją własną dokumentację, jak i faktografie licznych instytucji oraz materiały prasowe. Pozycja jest pierwszą tak poważną pracą twórczyni. – Ja się wywodzę z rodziny silnie umuzykalnionej i stąd pewnie to zamiłowanie. Jestem już trzecim pokoleniem muzyków, żyjących i pracujących w tym mieście i dla tego miasta – zdradziła nam.
Wanda Malko to absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Częstochowie i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Po studiach, w 1971 roku została nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie, a w 1990 wykładowcą w Akademii im. Jana Długosza. W latach 1978-89 pełniła funkcję prezesa Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, zaś w latach 1993-96 była zastępcą dyrektora Filharmonii Częstochowskiej. Jako recenzentka muzyczna wielu częstochowskich pozycji prasowych oraz prelegentka koncertów w Filharmonii Częstochowskiej, jest autorką ponad 200 artykułów publicystycznych, około 20 artykułów naukowych oraz kilkuset komentarzy publikowanych w programach koncertowych. Jej najnowsze dzieło, będące owocem sumiennej pracy dla życia kulturalnego miasta, zostało docenione, jako publikacja nosząca znamiona dzieła naukowego i edytorskiego. – Gdy kilka lat temu przyszła do mnie na rozmowę wstępną, proponując taki temat, jako pracę naukową, pomyślałem, że to się może nie udać. Szybko zmieniłem zdanie, widząc, jak doskonale potrafi odnaleźć się w tym, co robi. Pracę także obroniła znakomicie – podsumował recenzent pracy, profesor AJD, Ryszard Szwed.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *