Do 2 lutego 2020 r. w Ratuszu można podziwiać wystawę ruchomych szopek krakowskich. Potężne – dwumetrowe oraz malutkie – wykonane na łyżeczce do herbaty.
To niezwykle kunsztowne dzieła sztuki – wielopoziomowe, bogato zdobione konstrukcje, kształtem przypominające wieże. Umieszczone w nich figurki z bożonarodzeniowego misterium wprawione zostają w ruch. Szopki przyciągają uwagę nie tylko swoją kolorystyką i świetlistością, budzą także zachwyt precyzją wykonania oraz celnym uchwyceniem związku religijnych wartości z życiem społecznym.
Szopka krakowska to budowla symetryczna, posiadająca pięć wież: trzy duże, pomiędzy którymi umieszczone są dwie mniejsze. Jej konstrukcja składa się z minimum trzech poziomów i łączy ze sobą elementy zabytkowych budowli Krakowa. Najczęściej odwzorowywane są Kościół Mariacki i Katedra Wawelska.
Na wystawie prezentowane są szopki ze zbiorów Muzeum Krakowa. Najstarsza pochodzi z 1967 r., a najnowsza z ostatniego konkursu z 2018 r. Największa szopka ma ponad 2 metry wysokości, a najmniejsza 19 cm, choć zdarzają się szopki wykonane misternie na łyżeczce do herbaty. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy, pokazujące jak buduje się szopkę, przestawiające rody szopkarzy oraz historię konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską.
fot. Muzeum Częstochowskie