Ślady walk żołnierzy Batalionów Chłopskich


Od parafii do parafii w byłym województwie (68)

Do parafii z Kroczyc należą także takie miejscowości jak: Huta Szklana, Przyłubsko i Siamoszyce. Leżą one na samym skraju byłego województwa (południowo-wschodnim) i dostępu do nich “bronią” wysokie już wzgórza, jak np. “Laskowiec” (388 m). Między tymi wzgórzami znajduje się kilka mało znanych zbiorników wodnych, zbudowanych na Krztyni. Początek tej rzece dają pobliskie wywierzyska jurajskie, powstałe na skutek procesów krasowych (rozpuszczanie skał przez wodę). Największy zalew rekreacyjny na Krztyni znajduje się pod Siamoszycami.
Nad jego zachodnim brzegiem powstał w latach 90. ośrodek wypoczynkowy. Ulokowany na skraju lasu posiada domki kampingowe, przystań, sprzęt pływający oraz zaplecze gastronomiczne. Największą miejscowością, leżącą nad Krztynią, która na północ od Szczekocin wpada do Pilicy, są Pradła. Jest to miejscowość parafialna należąca do dekanatu lelowskiego. Parafia ta powstała w 1928 r., po wydzieleniu jej z sąsiedniej w Irządzach. Wtedy też rozbudowano starą, drewnianą kaplicę, która przez 40 lat służyła jako świątynia parafialna. Dopiero w 1970 r. powstał niewielki murowany kościół, na bazie przebudowy poprzedniego – drewnianego. Ta budowlana improwizacja świątyni nie wyszła na dobre, bowiem już dwukrotnie trzeba było świątynię remontować. Po gruntownej odnowie w 1997 r. już w 2004 r. doszło do rozbiórki starego dachu. Po naprawieniu murów ułożono zupełnie nową więźbę dachową, pozwalającą na dalsze funkcjonowanie tego kościoła (na zdjęciu). Znajduje się on przy ulicy Batalionów Chłopskich, co nie jest tutaj jedynym śladem pamięci o tej organizacji partyzanckiej, bowiem na miejscowym cmentarzu (z 1934 r.) można odszukać zbiorową mogiłę 10. żołnierzy BCh.
Rejon Kroczyc obfituje więc w pamiątki o Batalionach Chłopskich, a w Pradłach mamy jeszcze w centrum miejscowości wysmukły obelisk, który upamiętnia, poległych w walce z okupantem niemieckim w latach 1939-45 partyzantów. Byli nimi przede wszystkim BCh-owcy, którzy stoczyli na tym podgórskim obszarze wiele krwawych walk z Niemcami.
Organizacja BCh powstała w 1940 r., założona przez Stronnictwo Ludowe “Roch”, którym kierował Maciej Rataj (polityk i działacz chłopski w okresie międzywojennym, w latach 1922-28 marszałek sejmu RP, zamordowany przez Niemców). W 1942 r. gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o podporządkowaniu się dowództwu Armii Krajowej wszystkich organizacji wojskowych działających w podziemiu. Tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego większość oddziałów BCh poddała się ostatecznie tej decyzji walcząc już wspólnie z Armią Krajową. Tylko nieliczne podkreślały nadal swą samodzielność, organizując Ludową Straż Bezpieczeństwa, co miało umożliwić po wojnie walkę o wpływy polityczne przez partię chłopską.

ANDRZEJ SIWIŃSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *