Ruszył Częstochowski Park Przemysłowy


3. lipca uroczyście otwarto halę produkcyjno-biurową przy ul. Legionów

To pierwszy etap tworzenia Częstochowskiego Parku Przemysłowego, który ma dać nowe miejsca pracy i wpłynąć na rozwój gospodarczy naszego regionu. By jednak tak się stało w hali powinny zaistnieć nowe firmy, które faktycznie zwiększą ofertę zatrudnienia. Na dziś pomieszczenia wynajęły trzy częstochowskie firmy.
Projekt Częstochowskiego Parku Przemysłowego realizuje Agencja Rozwoju Regionalnego (zarządca Parku), a współfinansuje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Miasto Częstochowa. Pomysł Parku to idea z 2003 r. – podpisano wówczas porozumienie pomiędzy Miastem Częstochowa, Agencją Rozwoju Przemysłu w Warszawie i Hutą Częstochowa S.A. w sprawie utworzenia CzPP na terenach zwalnianych przez restrukturyzującą się Hutę. Dwa lata później w kwietniu 2005 r. Agencja Rozwoju Regionalnego podpisuje umowę z Miastem na utworzenie CzPP, a we wrześniu umowę z Agencją Rozwoju Przemysłu w Warszawie na projekt “Budowa infrastruktury dla rozwoju przedsiębiorczości na terenie Częstochowskiego Parku Przemysłowego”, dzięki której pozyskano pieniądze z EFRR. We wrześniu 2006 r. rozpoczyna się budowa hali przy ul. Legionów, która zgodnie z zapowiedzią Janusza Stępnia, prezesa częstochowskiej “Przemysłówki” realizującej inwestycję, trwa 10 miesięcy. Obiekt przy ul. Legionów (5783 m2 powierzchni) to jedna hala duża i trzy mniejsze. Koszt jego budowy wyniósł 23 mln zł (20 mln z EFRR, 3 mln zł przekazało miasto).
– Restrukturyzacja Huty obejmowała przekazanie terenów pohutniczych miastu i Regionalnemu Funduszowi Gospodarczemu. Otwarcie hali potwierdza słuszność ówczesnej decyzji ratowania Huty, dzięki której zafunkcjonował pomysł Częstochowskiego Parku Przemysłowego – mówi częstochowski radny Jacek Kasprzyk, doradca Zarządu ISD Huty Częstochowa.

Jedną z firm, które wynajęły halę to konsorcjum badawczo-rozwojowe Magneto Sp. z o.o., zajmujące się opracowywaniem nowoczesnych projektów w zakresie elektrotechniki, elektroniki i informatyki. W nowej siedzibie będzie wdrażany do produkcji częstochowski innowacyjny wynalazek firmy Magneto zapobiegający kradzieży prądu.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *