REFORMA EDUKACJI. prezydent Matyjaszczyk zamierza zlikwidować dwie szkoły. PiS twardo mówi: nie


Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, wykorzystując reformę oświaty, którą SLD-owskie władze miasta od początku mocno krytykują i podważają, chce zlikwidować dwie częstochowskie szkoły i tym samym zwolnić nauczycieli, a w to miejsce utworzyć szkołę prywatną. Założenia zmian siatki szkół Prezydent radni głosowali na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Częstochowy, 1 lutego 2017 roku.

Radni na zapoznanie się z propozycjami prezydenta Matyjaszczyka mieli zaledwie 20 godzin, co przy tak arcyważnej reformie uznali za co najmniej nieodpowiedzialne. Głosowane były dwa projekty uchwał: zmiana siatki szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz zmiana siatki szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych. Pierwszy projekt nie został przyjęty – 13 radnych (PO i SDL) zagłosowało za, 13 (PiS i MCz) przeciw. Drugi projekt zyskał akceptację radnych. Przeważył głos radnego Mieszkańców Częstochowy – Krzysztofa Świerczyńskiego, który zagłosował na tak, zgodnie z radnymi SLD i PO. Tym sposobem nastąpił pat, który w zasadzie nie dał dobrego rozwiązani. Można to jeszcze zmienić. Na przyjęcie nowej siatki szkół radni i prezydent mają czas do 1 marca 2017 roku.
Działania prezydenta Matyjaszczyka ostro skrytykował radny PiS Piotr Wrona, wiceprzewodniczący Komisji Edukacji. W jego opinii taka postawa włodarza Częstochowy prowadzi to celowego wzbudzenia chaosu i jest nagonką na reformę. Jak podkreśla radny Wrona,, prezydent Matyjaszczyk, mimo iż mister edukacji Anna Zalewska przyznała Częstochowie dotację na zatrudnienie dodatkowych 39 nauczycieli, na siłę próbuje mieszkańcom i nauczycielom pokazać, że w wyniku reformy szkoły trzeba będzie zlikwidować. Konsekwencją tego będzie zwolnienie z pracy nauczycieli. Prezydent nie chce przy tym otwarcie mówić, że w miejsce zaplanowanych do likwidacji szkól zamierza powołać niepubliczną szkołę sportową. A plany powstania takiej placówki są już mocno zarysowane.

Przebieg XXXV Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta komentuje radny PiS Piotr Wrona:.
– Komentując dzisiejszą sesję należałoby cofnąć się do terminu przedstawienia projektu uchwały przez Prezydenta, nam Radnym. Projekt uchwały „siatki szkół” dostaliśmy w poniedziałek po godzinie 15.00, a we wtorek o godzinie 11.00 mieliśmy już pierwsze spotkania w tej sprawie. Prezydent naszego miasta daje Radnym 20 godzin na zapoznanie się i przygotowanie ewentualnych poprawek do jednej z najważniejszych uchwał, których wnikliwa analiza przez specjalistów zajmuje kilka dni.
Prezydent przygotował siatkę szkół zgodnie z wytycznymi z ustawy – Prawo oświatowe. W uchwale zaplanował likwidację 2 gimnazjów „Gimnazjum nr 17 im. Huberta Wagnera i Gimnazjum nr 9 im. Adama Mickiewicza. Które miałyby zakończyć działalność z dniem 31 sierpnia 2019 r. Jasno i głośno powiedzieliśmy, My – klub PiS, że nie zgadzamy się na jakąkolwiek likwidację i zwolnienia nauczycieli. W uchwale prezydent naszego miasta zaproponował również roczną przerwę w naborze do nowo powstałej szkoły podstawowej, która powstanie z przekształcenia Gimnazjum 12. Widząc te potężne błędy w projekcie uchwały, pod okiem specjalistów, w imieniu Klubu PiS, przygotowałem odpowiednie poprawki.
W przypadku Gimnazjum 9 zaproponowaliśmy przekształcenie w Szkołę Podstawową Nr 9 wraz ze starymi granicami obwodu. W szkole tej funkcjonuje klasa sportowa, do której uczęszcza 41 uczniów spoza Częstochowy. Przy subwencji około 5000 zł na jednego ucznia miasto zyskuje 200.000 zł.
W przypadku Gimnazjum Nr 17 zaproponowaliśmy powstanie Branżowej Szkoły Podstawowej Nr 13 Stopnia 1. W tym miejscu nie widzimy sensu nowej szkoły podstawowej z uwagi na to, że w pobliżu takowych jest kilka. Widziałem za to piękne miejsce na szkołę branżową. Argumenty za: w pobliżu nie ma podobnych szkół, bliskość bursy (gdzie uczniowie spoza Częstochowa mogliby mieszkać), obiekty sportowe. Mając wiedzę w jakich kierunkach kształcenia zawodowego jest obecnie zapotrzebowanie, wskazaliśmy nawet kierunki:
• mechaniczny (maszynista, toromistrz, ustawiacz) – młodzież poszukując tego kierunku wybiera kształcenie w Łazach,
• usługowych(sprzedawca, kelner, barman, fryzjer, kosmetyczka),
• ogrodnik,
• krawiec, szwaczka,
• budowlanych (monter konstrukcji budowlanych, murarz-tynkarz, zbrojarz-betoniarz, cieśla)
W przypadku Szkoły Podstawowej Nr 41 proponujemy wraz z granicami obwodu rozpoczęcie kształcenia klas 1 jeszcze w tym roku.

Klubu PiS przedstawił te poprawki na sesji i poinformował Prezydenta, że jest to nasz warunek przyjęcia jego uchwały. Na inne rozwiązanie, polegające na zwolnieniach nauczycieli i zakończenia działalności szkół, nigdy naszej zgody nie będzie.
Prezydent mając „gotowca” nawet nie raczył się do nich odnieść. Rada Miasta odrzuciła wszystkie poprawki, odrzuciła projekt dostosowujący sieć szkół podstawowych i gimnazjów, przyjęła uchwałę dostosowując sieć szkół ponadgimnazjalnych.
Nastał pewien impas, nadal mamy czas ( 2-3 tygodnie) na podjęcie odpowiedniej uchwały. I dlatego mówimy Panie Prezydencie Matyjaszczyk: prosimy zwołać Nadzwyczajną Sesję i przyjąć nasze poprawki, jeżeli Pan tego nie zrobi, nauczyciele stracą pracę, a szkoły zostaną zlikwidowane.

ug

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *