Problem ze spłatą kredytu hipotecznego – co zrobić?


Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, ale wiele osób bez niego nie jest w stanie zakupić własnego mieszkania. Zdecydowanie się na takie zobowiązanie obarczone jest sporym ryzykiem, gdyż trudno oszacować własną sytuację finansową na kilkadziesiąt lat naprzód. Nierzadko więc zdarza się w życiu sytuacja, w której spłata kredytu hipotecznego zaczyna przekraczać możliwości finansowe. Co zrobić w takiej sytuacji?

 

 

Sytuacja, w której nie jest się w stanie zapłacić raty przez dłuższy czas, niejednokrotnie jest największym koszmarem dla osoby z kredytem. Wizja utraty finansowania oraz przejęcia długu przez firmę windykacyjną może rzeczywiście przerażać. Bankom wypowiadanie zobowiązania najczęściej jednak nie jest na rękę. Istnieje więc szereg procedur, które pozwalają na indywidualną restrukturyzację kredytu. Jak można z nich skorzystać, aby móc znów zacząć spłacać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny z niezapłaconą ratą – co robić?

Najgorszą rzeczą, którą możesz zrobić, kiedy nie jesteś w stanie zapłacić raty kredytowej, jest chowanie głowy w piasek i czekanie na rozwój wydarzeń. Każdy dzień zwłoki stawia Cię bowiem w coraz mniej korzystnej sytuacji. Najważniejsze jest więc, aby jak najszybciej skontaktować się z bankiem i wyjaśnić jego pracownikowi całą sytuację. Odpowiednio szybkie zgłoszenie się do banku pozwoli skorzystać z jednej z procedur przygotowanych na takie okoliczności.

Niezapłacony kredyt hipoteczny – co Ci grozi?

Wiele osób ma nadzieję, że przeczeka kryzys i wszystko jakoś się ułoży. Zwykle jednak jest to błędne myślenie. Co się dzieje, jeśli przestaniesz spłacać raty kredytu? Na początku bank będzie ponaglać Cię wiadomościami e-mail oraz SMS-ami. W dalszej kolejności otrzymasz zawiadomienia pocztowe. Jeśli i to nie wystarczy, musisz liczyć się z wizytą windykatorów. Ponadto niespłacony kredyt hipoteczny na pewno będzie przyczyną wpisania Cię na listę dłużników, co może utrudnić Ci jakiekolwiek dalsze próby pożyczenia pieniędzy, czy prowadzenia własnego biznesu.

Jak się przygotować do wizyty w banku?

Jak wiesz, kontakt z bankiem w takiej sytuacji jest nieunikniony. Aby jednak wizyta przebiegła pomyślnie, warto się do niej dobrze przygotować. Na początku zastanów się, jak bank może najlepiej pomóc Ci w sytuacji, w której się znalazłeś. Zapoznaj się z procedurami, które oferują banki i wybierz kilka, które pomogłyby Ci rozwiązać Twój problem. Taka proaktywna postawa na pewno będzie dobrze oceniana przez pracownika banku, a Ciebie postawi w lepszym świetle.

Pamiętaj, że banki liczą się z tym, że ich klienci mogą mieć problem ze spłatą kredytu hipotecznego. Większość z nich ma specjalne infolinie, które mają ułatwić poinformowanie banku o problemach. Dostępne są również gotowe wnioski o zmianę warunków spłaty kredytu. Warto skorzystać z takich rozwiązań, biorąc pod uwagę, że zgodnie z ustawą Prawo Bankowe masz tylko czternaście dni roboczych od otrzymania wezwania do zapłaty na złożenie wniosku o restrukturyzację kredytu.

Problem ze spłatą kredytu hipotecznego – jakie masz możliwości?

Zastanawiasz się, jak spłacić kredyt hipoteczny, kiedy ma problem z sytuacją finansową? Banki oferują różnorodne procedury, które mają Ci ułatwić przejście przez trudny moment w spłacie zobowiązania. Jakie masz możliwości?

  1. Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to zawieszenie raty spłaty kredytu na pewien okres, w którym masz szansę zgromadzić brakujące środki na opłacenie raty. Większość banków oferuje skorzystanie z takich wakacji raz w roku. W niektórych bankach sytuacje losowe powodują, że można zawiesić spłacenie kredytu nawet na kilkanaście miesięcy. Jeśli więc na przykład trafiłeś do szpitala, możesz złożyć do banku wniosek o wakacje kredytowe.

  1. Obniżenie rat w zamian za wydłużenie okresu spłaty zadłużenia

Wydłużenie okresu spłaty zobowiązania o kilka, a nawet kilkanaście lat, powoduje obniżenie raty kredytowej. Niestety również w długim okresie generuje dodatkowe koszty. Jest jednak dobrym wyjściem, jeśli nie radzisz sobie ze spłatą kolejnych rat kredytu.

  1. Zamienienie rat malejących na równe

W niektórych przypadkach rozwiązaniem może być zamienienie rat malejących na równe. Musisz jednak samodzielnie policzyć, czy w przypadku Twojego kredytu na pewno zmniejszy to aktualną ratę kredytową.

  1. Konsolidacja kilku zobowiązań w jeden kredyt

Kredyt konsolidacjyjny to dobre rozwiązanie, jeśli masz dwa kredyty hipoteczne lub kilka dodatkowych mniejszych zobowiązań finansowych, które obciążają Twój budżet. Zamienienie ich na jeden kredyt ze stałą ratą wydłuży czas oddawania pożyczonych pieniędzy oraz w ostatecznym rozrachunku powiększy jego kwotę, jednak odciąży Twój miesięczny rozporządzalny budżet.

  1. Refinansowanie kredytu

Jeśli warunki Twojego kredytu hipotecznego nie są najkorzystniejsze, możesz przenieść go do innego banku. Na rynku masz szansę znaleźć oferty lepiej dopasowane do Twoich potrzeb, a banki chętnie przejmują od siebie klientów. Metoda ta jest jednak skuteczna tylko, jeśli wciąż masz pozytywny scoring w BIK.

Pamiętaj, że bez względu na które rozwiązanie się zdecydujesz, im szybciej zgłosisz się do banku, tym większe masz szanse na uzyskanie wsparcia w rozwiązaniu Twojego problemu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *