Problem przemocy z różnej perspektywy


Geneza zjawiska przemocy, stereotypy i mity dotyczące sprawców i ofiar przemocy były jednymi z zagadnień poruszanych podczas debaty zorganizowanej w Urzędzie Miasta.

Celem otwartej debaty zorganizowanej 14 listopada przez Częstochowskie Towarzystwo Profilaktyki Społecznej i Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej było wieloaspektowe spojrzenie na zjawisko przemocy i agresji.

W debacie uczestniczyli zaproszeni goście: siostra Anna Bałchan (teolog, działaczka społeczna, streetworkerka, terapeutka, specjalizująca się w przeciwdziałaniu przemocy, prostytucji i handlu ludźmi ), Lilianna Krzywicka (psycholog, Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Katowicach, członek Ogólnopolskiej Rady Ekspertów do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Warszawie, specjalizująca się m.in. w problematyce kryzysu, traumy, przemocy i zaburzeń więzi), ks. prof. dr hab. Maciej Bała (filozof, prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i dr Zbigniew Wieczorek (socjolog, pedagog społeczny, adiunkt Akademii im. J. Długosza; trener asertywności i umiejętności komunikacyjnych, członek stowarzyszenia Polski Instytut Mediacji i Integracji Społecznej).

Dyskutowano m.in. o genezie zjawiska przemocy, jej eskalacji, stereotypach i mitach dotyczących sprawców i ofiar przemocy, społecznemu przyzwoleniu na przemoc i jej zapobieganiu.

– Debata pozwoliła nam spojrzeć na problem przemocy z różnej perspektywy, a wypowiedzi ekspertów pokazały, że zło, przemoc i agresja są czymś co towarzyszy nam od zawsze – powiedziała Magdalena Kulwicka z Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej. – Możemy rozszerzać przestrzeń dobra, dając go jak najwięcej z siebie. W służbach pomocowych podkreślajmy poszanowanie podmiotowości człowieka poprzez zwiększanie wpływu, sprawczości, uruchamianie dostępu do zasobów. Sukces dodaje przecież skrzydeł.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *