Ponad oczekiwania


Wyjątkowo udana prywatyzacja Huty Częstochowa

Prywatyzacja Huty Częstochowa okazała się ogromnym sukcesem w wymiarze społecznym i międzynarodowym. Ukraiński inwestor nie tylko wypełnił zobowiązania wynikające z rozbudowanego pakietu socjalnego, ale wyraźnie je przekroczył. Podobnie jest z wpływem na relacje polsko-ukraińskie: inwestycja ISD nie tylko otworzyła drogę innym ukraińskim firmom na polski rynek, ale także ma istotny udział w poprawianiu polskiego bilansu handlowego z Rosją.

Bezpośrednio po prywatyzacji komentowano głównie wysoką cenę, jaką Ukraińcy zapłacili za częstochowski kombinat. Tymczasem znaczna część efektów prywatyzacji, to nie bezpośrednie zyski Skarbu Państwa, ale długofalowe skutki społeczne, ekonomiczne i polityczne.
ISD jako inwestor i właściciel Huty nie tylko wypełnił wyśrubowane zobowiązania wynikające z pakietu socjalnego, ale nawet je przekroczył. Poza gwarancjami 10-letniego zatrudnienia, podwyżką płac i bonusem prywatyzacyjnym pracownicy ISD Huty Częstochowa uzyskali możliwość dodatkowego wzrostu wynagrodzenia wynikającego z nowego systemu premii. Oznacza on w praktyce podwyżkę o 100 PLN na pracownika. Nowy system premiuje wydajność pracy, tak więc w indywidualnych przypadkach wzrost wynagrodzenia może być zdecydowanie wyższy. Nowy system zaakceptowały wszystkie związki zawodowe działające na terenie Huty.
– Negocjacje pakietu socjalnego były bardzo trudne – mówi Andrzej Gwiazda, który przewodniczył zespołowi negocjacyjnemu jaki pracował nad pakietem socjalnym dla pracowników. – Uzyskaliśmy bardzo dobry wynik i zastanawialiśmy się nawet, czy inwestor wywiąże się z niego. Dziś z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że wywiązał się z niego i to z nawiązką. Za to w imieniu załogi dziękuję.
Inwestycja ISD rozpoczęła także zupełnie nowy rozdział w relacjach gospodarczych Polski i Ukrainy. W 2004 roku wszystkie ukraińskie inwestycje nad Wisłą nie przekraczały łącznie 350 tys. USD, dziś jest to kwota przewyższająca 800 milionów dolarów, z czego połowa to inwestycje ISD. Śladem ISD poszedł ukraiński Avto ZAZ, który kupił warszawską FSO, i inni inwestorzy. W zeszłym roku na warszawskiej giełdzie pojawiła się pierwsza ukraińska spółka Astarta.
– Nie sposób przecenić roli jaką odegrał ISD w otwieraniu perspektywy ukraińskiego biznesu w Polsce – mówi Siergirj Skripka, z misji handlowej przy Ambasadzie Ukrainy w Warszawie. – To był przełom. Bardzo się cieszę, że ISD Huta Czestochowa świetnie się rozwija, bo to bardzo poprawia profesjonalny wizerunek Ukraińców w Polsce i znakomicie ułatwia pracę kolejnym inwestorom z Ukrainy.

ISD odgrywa ważną rolę w bilansie handlowym obu krajów. Ukraiński eksport do Polski wzrósł w roku 2006 o ok. 300 milionów dolarów z czego niemal połowa przypada na ISD. Firma sprowadza z Ukrainy głównie półfabrykaty do produkcji wysokiej jakości blach.
ISD Huta Częstochowa jako jedyna europejska huta zdobyła rosyjskie certyfikaty na specjalistyczne blachy do produkcji rur na rurociągi wysokociśnieniowe. Dzięki temu w latach 2006-2007 wyeksportowała do Rosji wysoko przetworzoną blachę za 120 milionów dolarów. To istotny impuls poprawiający słaby polski bilans handlowy w handlu z Rosją. Żadna inna polska huta nie może się pochwalić takim osiągnięciem.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *