W dniu odpustu Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej także Matką Bożą z Góry Karmel, 16 lipca uroczystej Mszy św. na Jasnogórskim Szczycie przewodniczył kapelan pielgrzymki poznańskiej ks. Konrad Jędrzejczak. Na uroczystość przybyli liczni pielgrzymi, w tym najliczniej z 70. Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką Poznańską – 3 tys. 240 pątników i 24. Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką Przemyską – 1,9 tys. osób.
Odpust Matki Bożej Szkaplerznej to uroczystość maryjna, która wyrosła na gruncie pobożności zakonu karmelitańskiego. Góra Karmel (546 m n.p.m.) jest górą świętą i leży w okręgu Hajfy w Izraelu, obok góry Tabor. Tu przebywał prorok Eliasz i od początków chrześcijaństwa pustelnicy – anachoreci. Po klęsce krzyżowców w roku 1291 klasztor karmelitański na Karmelu został zburzony, a wielu zakonników zginęło męczeńską śmiercią. Do roku 1634 karmelici nie mogli przebywać na górze, od której wzięli początek, ale symbolika tej góry zawsze pozostała obecna w ich duchowości. W szczególny sposób odgrywa ona rolę w mistycznych dziełach św. Teresy z Avila, św. Jana od Krzyża i wielu innych przedstawicieli Zakonu Matki Bożej z Góry Karmel.
Nazwa święta Matki Bożej Szkaplerznej wiąże się z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Dla całego Kościoła święto to zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku. Współcześnie w świecie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: Zakon Karmelitów i Zakon Karmelitów Bosych, Siostry Karmelitanki Bose i świecki Karmel Terezjański.
GAW