Tegoroczne XI Święto Muzyki zainaugurowane zostanie operą Verdiego w kościele w Mstowie. Główne obchody odbędą się od 19 do 22 listopada 2009 roku.
Ale najpierw, 6 września br., godz. 19.00, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie z udziałem setki artystów Opery Śląskiej w Katowicach i pod dyrekcją Andrzeja Knapa, rozpocznie się opera „Nabucco” Giuseppe Verdiego. Jest to już trzecie przedstawienie Opery Śląskiej realizowane w ramach częstochowskiego Święta Muzyki. W ubiegłym roku w Sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce wystawiono „Straszny dwór” Moniuszki, w 2007 roku kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie drugą jego operę – „Halkę”.
Święto Muzyki, którego inicjatorem jest częstochowianin Krzysztof Pośpiech, dyrygent, pedagog, członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater”, z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu. Obecnie jest to przedsięwzięcie o szerokim wymiarze artystyczno-promocyjnym, w organizacji którego bierze udział blisko trzydzieści podmiotów – instytucji kulturalnych, organizacji pozarządowych i samorządów. Program Święta obejmuje wspaniałe koncerty, prelekcje, spotkania z artystami, a także konkursy upowszechniające wśród dzieci i młodzieży świat kultury.
Poprzednie dwie edycje poświęcono światowej sławy śpiewakom operowym Edwardowi, Janowi i Józefinie Reszke, związanym z naszym regionem. Zamysł organizatorów nie tylko wydobył z zapomnienia wielkich artystów, ale stał się zalążkiem owocnej współpracy pięciu gmin – Mstowa, Kłomnic, Mykanowa, Rędzin i Kruszyny. Włączyły się one do organizacji konkursu „Turniej Melomana”, a także zainicjowały własne przedsięwzięcia promujące rodzeństwo Reszków oraz ich regiony. Między innymi utworzyli Partnerstwo „Szlak Reszków – muzyka i konie”, którego projekt „Reszkowie – szlak muzycznej sławy” został sklasyfikowany na siódmej pozycji listy dofinansowań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i ma otrzymać ponad 207 tysięcy złotych z Unii.
Tegorocznym bohaterem Święta Muzyki będzie prof. Romuald Twardowski. Urodzony w Wilnie twórca w latach 50. ubiegłego wieku osiedlił się w Częstochowie i przez dziesięć lat uczył w szkole muzycznej i pisał recenzje do miejscowej prasy. Później, mieszkając już poza Częstochową, pomagał w organizacji Festiwalu „Ars Chori”, który przerodził się w Festiwal „Gaude Mater”. Z kolei „Turniej Melomana” poświęcony jest Fryderykowi Chopinowi (w 2010 roku będziemy obchodzić dwusetną rocznicę jego urodzin). W tym roku zainicjowano również kolejny pomysł – Konfrontacje Artystyczne im. Edwarda, Jan i Józefiny Reszków dla uczniów. Obejmie on konkursy: literacki, teatralny, pieśni polskiej, prezentacji multimedialnej i tańca epokowego. Zwycięzców Konfrontacji i Turnieju poznamy w listopadzie.
URSZULA GIŻYŃSKA