Na 1 lipca 2017 roku zaplanowano kolejne zmiany dotyczące selektywnej zbiórki odpadów. Śmieci będą dzielone na cztery rodzaje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – zielony pojemnik/worek), żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji. Posegregowane śmieci stają się wartościowymi surowcami do ponownego przetworzenia.
Zmiany związane są z wymogami Unii Europejskiej, które nakazują, aby Polska do 2020 roku osiągnęła 50-procentowy poziom recyklingu zapewniający przygotowanie do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. W 2015 r. poziom ten wyniósł tylko 26 proc. Nieosiągnięcie wymaganych przez UE poziomów będzie skutkowało nałożeniem na Polskę kar pieniężnych do 300.000 euro. Ponadto brak jednolitych zasad selektywnego zbierania odpadów określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska groziłby utratą unijnych funduszy na infrastrukturę gospodarki odpadami w wysokości ok. 1,3 mld zł.
– Składowanie to najgorsza metoda zagospodarowania odpadów, marnotrawstwo surowców i potencjalne niekorzystne oddziaływanie na środowisko dla ludności lokalnej. Chcemy poprawić efektywność segregacji odpadów komunalnych. Rozporządzenie ws. selektywnej zbiórki odpadów komunalnych jest wzmocnieniem dobrej praktyki, która już w wielu polskich samorządach funkcjonuje. 1400 gmin w Polsce już segreguje na frakcje, które są podane w rozporządzeniu – powiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
Gminy będą miały pięć lat na wymianę pojemników, tj. do 30 czerwca 2022 r. Ministerstwo Środowiska wprowadziło również okres przejściowy ze względu na konieczność wygaszenia już obowiązujących umów z firmami odbierającymi odpady, co oznacza, że wprowadzenie nowych zasad segregacji odpadów w poszczególnych gminach, będzie odbywało się w terminach uzależnionych od czasu zakończenia tych umów, lecz nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r.
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
KG