Nagrodzono Wspaniałych


Są młodzi, przebojowi, mają pasje i pomysł na życie. Zauważają biednych, samotnych, chorych i chcą bezinteresownie pomagać. Wszyscy walczyli o tytuły w XII konkursie “Ośmiu Wspaniałych”

Samorządowy Konkurs Nastolatków jest realizacją autorskiego programu Joanny Fabisiak “Wychowanie przez pracę i pomoc słabszym”. Promuje on pozytywne zachowania, działania i postawy dzieci i młodzieży oraz upowszechnia wolontariat.
Organizatorem konkursu jest Fundacja “Świat na Tak” oraz Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy. W “Ośmiu Wspaniałych” może uczestniczyć młodzież w wieku 13-20 lat z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs rozgrywany jest w dwóch etapach, na szczeblu lokalnym oraz ogólnopolskim. Nienaganna postawa życiowa, konsekwencja w realizacji podjętych działań, zaangażowanie i wysiłek w osiągnięciu celu, pozytywny efekt społeczny, wytrwałość w pokonywaniu trudności, motywy działania – te i wiele innych kryteriów podlega ocenie jury.
W Częstochowie konkurs “Ośmiu Wspaniałych” od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Młodzi, którzy udzielają się społecznie w wolontariacie, akcjach charytatywnych, poprzez udział w konkursie chcą promować bezinteresowność i zachęcać młodzież do szeroko rozumianej pomocy. Nie zawsze chodzi o wsparcie materialne czy pracę fizyczną, czasem wystarcza rozmowa z chorym czy też zabawa z dziećmi w Świetlicy Środowiskowej. Można powiedzieć: tylko tyle albo: aż tyle. Ale, jak się okazuje, niewielu jest takich, którzy poświęcając się dla innych, rezygnują z licznych rozrywek i mają z tego satysfakcję. W Częstochowie do rozmów finałowych przystąpiło 35 wspaniałych. W tym roku odbyły się one 18. marca w Samorządowym Ośrodku Doskonalenia przy ulicy Kosmowskiej. W jury konkursu zasiedli między innymi Łucja Szota, pedagog, Krystyna Sztuka, psycholog, Janusz Pawlikowski, dziennikarz, ks. Marek Bator, duszpasterz akademicki, Dariusz Ucieklak, jeden ze zwycięzców z lat ubiegłych oraz Martyna Wagner, przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta. 35 finalistów opowiedziało im o swoich pasjach, potrzebie niesienia pomocy, pracy na rzecz szkół, wolontariacie w hospicjach, świetlicach środowiskowych, udziale w akcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wielu innych. Jury, jak co roku, miało trudny orzech do zgryzienia. Wybrańców mogło być jedynie ośmiu. – Staramy się dostrzec pewne cechy, które wyróżniają uczestników spośród innych. Mamy świadomość, że wszyscy są wspaniali, my musimy wybrać tych najwspanialszych, to trudne zadanie, bo wiadomo, o jakie postawy chodzi – mówił Janusz Pawlikowski podczas rozmów z młodymi.
20. marca na spotkaniu z Prezydentem Tadeuszem Wroną ogłoszono nazwiska ośmiu laureatów konkursu. W ogólnopolskim finale to Marek Tomza z Zespołu Szkół Ekonomicznych będzie reprezentował Częstochowę. Laureaci otrzymali dyplomy-certyfikaty, a latem pojadą na wycieczkę do Wilna.
Podsumowując konkurs, jego inicjatorka Łucja Szota powiedziała: – Przebywanie w towarzystwie tych ludzi niesie tyle pozytywnej energii, że człowiek, nawet gdy ma problemy, zaczyna się uśmiechać. Są szczerzy, spontaniczni, bezpośredni, patrzy się na nich z podziwem.
I to chyba najlepsza rekomendacja Ośmiu Wspaniałych z Częstochowy.
ANNA WOJTYSIAK

A oto laureaci tegorocznej edycji konkursu:

Monika Cudzich, Gimnazjum nr 17 – wolontariuszka, wspiera ludzi z uzależnieniami, pomaga w świetlicy środowiskowej, wytrwała w pokonywaniu trudności.
Sara Hess, Gimnazjum nr 15 – wolontariuszka “Caritas”, harcerka, bierze udział w zbiórkach żywności, zabawek dla dzieci, uczestniczka akcji “Znicz” i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zuzanna Kapsa, IX LO im. C. K. Norwida – została harcerką roku 2005, od dwóch lat prowadzi drużynę, jest inicjatorką i organizatorką działań na rzecz pomocy niepełnosprawnym i biedniejszym, trzy lata temu na obozie w Siewierzu opiekunka dzieci z upośledzeniem, zaangażowana w ochronę przyrody, walkę ze szkodnikami kasztanowców.
Łukasz Miedziński, V LO im. A. Mickiewicza – pomaga niepełnosprawnym, współpracuje ze świetlicą Straży Miejskiej, opiekuje się mężczyzną jeżdżącym na wózku inwalidzkim, od czterech lat pomaga w pielgrzymce niepełnosprawnych z Olsztyna na Jasną Górę, jest trzykrotnym uczestnikiem kolonii integracyjnych.
Karolina Pawłowska, TZN – w Lisowie, rodzinnej miejscowości, bezinteresownie pomaga obcej osobie w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi. Od trzech lat angażuje się w kwestowanie w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na spotkaniach oazowych przekonuje innych do życzliwości i tolerancji.
Marek Tomza, Zespół Szkół Ekonomicznych – w szkole organizuje korepetycje dla rówieśników, w ten sposób pomaga 20-tu osobom, od trzech lat pomaga też koledze z zaburzeniami zdolności matematycznych, jest przewodniczącym klasy i szkolnego koła wolontariatu.
Marlena Kocik, IX LO im. C. K. Norwida – jest wolontariuszką w hospicjum, ma pacjenta, którym opiekuje się poza placówką, organizuje zbiórki pieniędzy przeznaczone na hospicjum, prowadzi chórek dziecięcy przy parafii.
Marta Adamik, II LO im. R. Traugutta – wyjątkowa w swoim optymizmie, pomaga i rozwesela, w Grodzisku, gdzie mieszka, organizuje festyny, działa w parafii, OSP, bezinteresownie służy starszym ludziom, którzy mówią o niej “nasze słoneczko”.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *