MYSZKÓW. „Cuksy dla Kolumbii”


„Zwolnieni z Teorii” to platforma dla młodzieży – od licealistów po studentów – pozwalająca na utworzenie własnych projektów społecznych. Jej twórcą jest Fundacja dokładnie o takiej samej nazwie. W momencie rejestracji użytkownik zyskuje dostęp do informacji z zakresu tworzenia projektu oraz jego zarządzania. Wszystko to w celu rozwiązania problemu społecznego, głównie dla danej społeczności lokalnej, jaki zauważył dany zespół. Wraz z ukończeniem projektu, wszyscy członkowie zespołu zostają finalistami oraz otrzymują międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Myszkowscy uczniowie podjęli wyzwanie i stworzyli własny projekt.

 

Celem projektu społecznego myszkowskiej młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1   im. E. Kwiatkowskiego jest edukacja całej społeczności szkolnej oraz wszystkich zainteresowanych na temat kraju, ludzi i kultury jakim jest Kolumbia. Uczniowie technikum zauważyli, że istnieje problem z aprobowaniem odmienności rasowej, kulturowej, językowej czy zwyczajowej wśród ludzi, a kto inny jak nie młodzi mogą to zmienić?

– Nazwa projektu ma konkretne odwołanie do wcześniejszej współpracy charytatywnej  Szkoły z misjami o. Michała Radomskiego SVD. „Cuksy dla Kolumbii” – cukierki to taki towar trochę ekskluzywny. W zasadzie do życia niepotrzebny. Dodatkowy, dający więcej szczęścia  w życiu, ale nie niezbędny. Dla rdzennych Kolumbijczyków, z ubogiej części społeczeństwa, jak tubylcy w misjach o. Michała, takim towarem ekskluzywnym jest to, co dla nas Europejczyków jest zwyczajne – pożywienie na obiad, dostęp do leków i lekarzy, edukacja, miejsce do wspólnych spotkań – wyjaśniają uczniowie.

Młodzież postanowiła edukować, aby kiedyś w końcu dla ludzi w gorszej sytuacji społecznej   i materialnej, może o innym kolorze skóry, innej narodowości itd., sprawy podstawowe nie były ekskluzywne. W obecnym czasie przybywania uchodźców z Ukrainy temat tolerancji rasowej, kulturowej, społecznej może być bardzo istotny, z czego i młodzież zdaje sobie sprawę.

Ze względu na niesprzyjające dla nich warunki – nauczanie zdalne, aktualnie spora część zespołu jest na praktykach zawodowych – przenieśli się całkowicie na działanie online dla szerszego grona odbiorców. W celu zwiększenia zasięgów założyli stronę na Facebook dotyczącą projektu, są też obecni na Instagram, TikTok oraz YouTube:

https://www.facebook.com/Cuksy-dla-Kolumbii-105548245290222

Dzięki wspólnej pracy stworzyli prezentację edukacyjną o Kolumbii, która jest uzupełniana na bieżąco filmikami z Kolumbii oraz różnymi artykułami na ich profilu: https://www.facebook.com/105548245290222/posts/133756872469359/

Poprzez swoje zaangażowanie mają także nadzieję na zachęcenie innych do pomocy i hojności dla misji polskich Księży Werbistów. Nie pozostają także obojętni na bieżące wydarzenia w kraju w tym przybywanie do Polski uchodźców z Ukrainy.

Do realizacji swojego projektu pozyskali honorowych patronów: Pana Posła RP Andrzeja Gawrona, Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie oraz Akcję Katolicką Archidiecezji Częstochowskiej

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *