MINISTER EDUKACJI W CZĘSTOCHOWIE. Dla Częstochowy dodatkowo 39 etatów dla nauczycieli


W poniedziałek, 14 listopada 2016 roku, w Częstochowie przebywała minister edukacji Anna Zalewska. Jej wizyta związana była z wdrażaniem reformy oświaty. Podczas konferencji prasowej Minister zapowiedziała, że dla Częstochowy Ministerstwo zwiększy subwencję oświatową o 11 miliomów złotych. Tym sposobem pokryte zostaną koszty zatrudnienia dodatkowych 39 nauczycieli.

Obecny na konferencji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, podkreślił, iż Rada Ministrów pozytywnie oceniła projekt reformy. – Będzie ona przeprowadzona dla dobra polskiej szkoły i polskich dzieci. Jesteśmy do niej przygotowani – mówił Wojewoda. Z kolei śląski kurator oświaty Urszula Bauer poinformowała, że aktualnie jest realizowany drugi etap kampanii informacyjnej, połączonej z konsultacjami społecznymi. – Jesteśmy otwarci na spotkania z samorządami, rodzicami, nauczycielami. Odpowiemy na każde pytanie – stwierdziła Kurator.
Minister Anna Zalewska podkreśliła, że reforma oświaty ma poprawić jakość kształcenia, w oparciu o solidną szkołę podstawową i czteroletnie liceum.
– Chcemy też zbudować dobrą bazę branżowych szkół zawodowych, z możliwością kontynuowania nauki w szkole średniej, wraz z uzyskaniem matury. Zależy nam też na ratowaniu małych szkół, które staną się centrami cywilizacyjnymi dla swoich miejscowości. Tworzymy pakiet „dobra szkoła” w każdej miejscowości”. Szkoła będzie bliżej domu i rodziców – mówiła minister Anna Zalewska.
Jednocześnie minister Zalewska poinformowała, że w odpowiedzi na list prezydenta Matyjaszczyka, który alarmował ją, że w związku z reformą w Częstochowie będzie zwolnionych dwustu nauczycieli, została wykonana analiza. – Wykazała ona, że wręcz przeciwnie, w Częstochowie będzie potrzebnych jeszcze 39 nauczycieli. Ministerstwo zwiększy zatem subwencję oświatową dla Częstochowy o 11 milionów złotych, które zabezpieczą koszt zatrudnienia dla tych nauczycieli – kontynuowała Minister.
Zdementowała też pogłoski, że w wyniku reformy wielu nauczycieli utraci pracę. – Pokazaliśmy, jak przekształcić szkoły, chociaż wolność jest w rękach samorządów, ale uchwała, która zostanie podjęta do 31 marca 2017 roku musi mieć pozytywną opinię kuratorium. Powstanie dodatkowych 5 tysięcy etatów dla nauczycieli. Jesteśmy wiarygodni, bo tak samo mówiliśmy przy reformie sześciolatków, kiedy straszono, że nauczyciele stracą pracę, my dostrzegaliśmy nowe możliwości. Raport z 15 września 2016 roku wykazał i pojawiło się 2 tysiące nowych miejsc pracy, jeśli chodzi o przedszkola – mówiła minister Zalewska.
W sprawie podstawy programowej wyjaśniła, że prace prowadzone są od lutego i zakończą się pod koniec listopada. Stwierdziła, że wdrożenie reformy nie zostanie przesunięte o kolejny rok. Zapowiedziała rewaloryzacje płac nauczycieli w 2017 roku, a w 2018 – podwyżki.
Minister Anna Zalewska podkreśla swoją otwartość na współpracę ze wszystkimi środowiskami, w tym szczególnie ze związkami zawodowymi. Jak poinformowała w sprawie reformy jest w stałym kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą. – Myślę, że Pan Prezydent zostanie bezwzględnie przekonany o dobru nowego prawa ustawowego dla polskiej edukacji – komentowała pytanie dotyczące ewentualnego weta Prezydenta.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *