Jednym ze sposobów na zakup mieszkania w korzystnej cenie i atrakcyjnej lokalizacji jest udział w przetargu. Dowiedz się, na czym polega taki przetarg i gdzie szukać aktualnych ogłoszeń. Czym jest i na czym polega przetarg mieszkaniowy?
Przetarg mieszkaniowy to jedna z dopuszczalnych w Polsce form sprzedaży nieruchomości. W drodze przetargów oferowane są nie tylko mieszkania, ale również działki, lokale użytkowe i garaże. Ze sprzedażą nieruchomości w drodze przetargu można spotkać się na terenie całego kraju.
Udział w przetargu mieszkaniowym to szansa na zakup nieruchomości na korzystnych warunkach. Stąd też w ostatnich latach zainteresowanie przetargami rośnie. Uczestniczą w nich nie tylko osoby poszukujące nieruchomości, aby zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe, ale również inwestorzy.
Kto organizuje przetargi mieszkaniowe?
Przetargi na sprzedaż mieszkań są organizowane przez różne podmioty, które posiadają w swoich zasobach wolne nieruchomości. Na organizację przetargów najczęściej decydują się:
- spółdzielnie mieszkaniowe,
- urzędy miast i gmin,
- spółki Skarbu Państwa.
Jak to się dzieje, że dysponują one nieruchomościami? Mieszkanie do zasobów spółdzielni mieszkaniowej może powrócić m.in. wówczas, gdy dotychczasowy lokator się z niego wyprowadzi. Z kolei spółki Skarbu Państwa są właścicielami choćby zakładowych lokali mieszkalnych.
Gdzie szukać ogłoszeń przetargów?
Informacje o przetargach pojawiają się w różnych miejscach: np. na tablicach informacyjnych spółdzielni mieszkaniowych, w lokalnej prasie czy na stronach internetowych należących do urzędów. Dobrą wiadomością dla osób zainteresowanych przetargami mieszkaniowymi jest funkcjonowanie serwisu Listaprzetargow.pl. To baza aktualnych przetargów i licytacji nieruchomości z całej Polski, która obejmuje m.in. mieszkania.
Na podanej stronie dostępna jest wyszukiwarka przetargów. Aby znaleźć przetarg w wybranej lokalizacji, wystarczy tylko:
- wpisać miasto lub województwo,
- wybrać z rozwijanej listy rodzaj nieruchomości, np. mieszkanie lub dom.
Serwis umożliwia też ustawienie powiadomień o nowych ofertach, które pojawiły się na rynku – wystarczy założyć konto.
Kto może wziąć udział w przetargu?
Biorąc pod uwagę to, kto może wziąć udział w przetargu, wyróżnia się przetargi nieograniczone i przetargi ograniczone. Te pierwsze są dostępne dla każdej pełnoletniej osoby zainteresowanej zakupem nieruchomości. Z kolei przetargi ograniczone są skierowane wyłącznie do określonej grupy osób, np. pracowników danego zakładu pracy.
Informację o tym, czy przetarg jest nieograniczony, czy też ograniczony, jego organizator zamieszcza w treści ogłoszenia.
Czym jest wadium i kto musi je wpłacić?
Jednym z najważniejszych terminów, z którymi można się spotkać w kontekście przetargów mieszkaniowych, jest wadium. Czym jest wadium?
Wadium to określona suma pieniędzy wpłacana organizatorowi przetargu przez każdą osobę planującą wziąć w nim udział. Wadium stanowi zabezpieczenie dla organizatora – dzięki wpłacie zyskuje on pewność, że osoby przystępujące do przetargu posiadają niezbędne środki finansowe i rzeczywiście są zainteresowane zakupem nieruchomości. Rolą wadium jest niedopuszczenie, aby w przetargu wzięły udział przypadkowe osoby, które nie przemyślały tej decyzji.
Ponieważ wadium stanowi jedynie zabezpieczenie, to jest ono zwracane osobom, które przystąpiły do przetargu i go nie wygrały. Z kolei wadium oferenta, który wygra przetarg, jest zaliczane na poczet ceny nabycia nieruchomości.
Materiał zewnętrzny