V ZJAZD ANTYWIRUSOWY
Hepatolodzy, transplantolodzy i pediatrzy edukowali 21. kwietnia zebranych na Jasnej Górze gości podczas V Jubileuszowego Ogólnopolskiego Zjazdu Organizacji Pozarządowych, Działających na Rzecz Osób ze Schorzeniami Wątroby
Częstochowskie Stowarzyszenie SOS-WZW co roku organizuje w jasnogórskim Domu Pielgrzyma spotkania poświęcone problemowi zapalenia i przeszczepu wątroby. Na sobotnie sympozjum, tradycyjnie rozpoczęte Mszą Świętą w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w intencji chorych, ich rodzin i służby zdrowia, zgłosiło się około 300 osób z całej Polski. – Często w momencie diagnozy zapalenia wątroby ludzie nie wiedzą, jak dalej z tym żyć. Takie spotkania edukują i pomagają w radzeniu sobie z tym problemem – informuje “GCz” prezes Stowarzyszenia SOS-WZW, inicjator organizacji ogólnopolskich zjazdów w Częstochowie, Magdalena Klaklik.
Przestawiając najnowsze standardy leczenia HCV i przewlekłego zapalenia wątroby typu B, w swoich prelekcjach wystąpili specjaliści: dr n. med. Zbigniew Deroń ze szpitala w Łodzi oraz ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego WSZ w Częstochowie lek. med. Marian Sikora. O przyczynach i skali problemu HCV opowiedział dr n. med. Wiesław Kryczka ze szpitala w Kielcach, zaś swoje zawodowe i osobiste doświadczenia z życia przed i po przeszczepie wątroby omówił dr Paweł Zapłata z zakładu rehabilitacji w stołecznym Zespole Szpitali Dziecięcych im. Dzieci Warszawy. Istotnym dla wielu, zwłaszcza młodych osób z HCV, wątkiem był wykład lek. n. med. Marii Rokitki ze szpitala w Krakowie na temat zasad postępowania zakażonych kobiet w ciąży. – Wybrałam ten temat, ponieważ jest wiele młodych małżeństw z tym problemem, które chciałyby mieć dzieci. Nie każdy wie, że odpowiednio prowadzona i rozwiązana ciąża owocuje zdrowym potomstwem – mówi Magdalena Klaklik.
Zjazd stał się również okazją do spotkania osób dotkniętych zapaleniem wątroby z tymi, którym udało się je przezwyciężyć. – Gdy dowiedziałam się o chorobie, nie dawano mi większych szans na jej pokonanie. Medycyna jednak tak szybko idzie do przodu, że w krótkim czasie udało mi się pomóc. Od dwóch lat jestem po przeszczepie i czułam ogromną potrzebę przyjechania tutaj, choć jeszcze dziś rano nie byłam pewna, czy mi się to uda – zdradza nam Teresa Bula z Katowic.
Współorganizatorami spotkania były stowarzyszenia na rzecz pomocy osobom ze schorzeniami wątroby: Hepa-Help z Łodzi, Alat z Bytomia, a także fundacja “Pod prąd żółtej rzeki” i organizacja “Życie po przeszczepie”. Patronat medialny nad akcją objęła “Gazeta Częstochowska”.
Stowarzyszenie SOS-WZW to działająca od 2000 roku organizacja niosąca pomoc i wsparcie osobom zakażonym wirusami wywołującymi zapalenie wątroby oraz ich rodzinom, poprawiająca jakość życia pacjentów cierpiących na schorzenia wątroby oraz chroniąca osoby narażone na zakażenia wirusami hepatotropowymi. Organizując grupy wsparcia, umożliwiając zakup tańszych leków, czy ułatwiając kontakt z lekarzami Stowarzyszenie pomogło już niejednej rodzinie. – Udało nam się uratować wiele małżeństw. Sama doświadczyłam tej groźnej choroby i choć już wyzdrowiałam, postanowiłam że będę pomagać innym – zwierza się Magdalena Klaklik. Wszyscy zainteresowani pomocą Stowarzyszenia mogą zgłaszać się pod numer 034/3653712 lub na stronę www.sos.org.prv.pl
ŁUKASZ STACHERCZAK