MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIE
Od 25. kwietnia w Ratuszu Miejskim można oglądać wystawę “Mikrokosmos krainy mchów” Jest to prezentacja księgozbioru botanicznego Tytusa Chałubińskiego ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
Wystawa prezentuje cenne XVIII- i XIX-wieczne dzieła botaniczne z biblioteki Muzeum Tatrzańskiego. Zostały one zgromadzone przez Tytusa Chałubińskiego, lekarza, który z zamiłowaniem zajmował się briologią, czyli nauką o mchach.
Na wystawie można podziwiać kilkanaście najcenniejszych książek liczącego ponad pięćdziesiąt pozycji księgozbioru briologicznego. Wiele starych dzieł wygląda imponująco nie tylko ze względu na swe wymiary i treść, ale zadziwia również najwyższym kunsztem edytorskim i poligraficznym oraz artyzmem ilustracji, nierzadko ręcznie kolorowanych. Pośród prezentowanych na wystawie eksponatów znajduje się m.in. pierwsze dzieło poświęcone wyłącznie mchom – “Historia muscorum”, wydane w 1741 roku. Wśród najstarszych flor mchów różnych regionów Europy pokazano m.in. zbiór tablic z wielkiego dzieła ikonograficznego “English botany”, wydanego przez J.E. Schmitha w latach 1790-1814.
Kolekcja mchów tatrzańskich Tytusa Chałubińskiego, licząca ponad 2700 okazów, zachowała się wraz z metryczkami autorskimi w doskonałym stanie i jest dziś cennym zbiorem naukowym i historycznym. Uzupełnia go 600 trwałych preparatów mikroskopowych, wykonanych przez Chałubińskiego w trakcie oznaczania.
Wystawę uzupełniają pamiątki po Tytusie Chałubińskim, m.in. portret T. Chałubińskiego z 1982 roku namalowany przez Władysława Skibińskiego, portret jego żony (Antoniny z Wildów), teczki na rośliny, używane przez niego w czasie wycieczek tatrzańskich, puszki blaszane na rośliny zbierane w Tatrach, fragmenty fajki z podpisami kolegów z okresu pobytu w Dorpacie.
Scenariusz wystawy: Grażyna Cisło i Anna Liscar (Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem)
Komisarz wystawy: Ewa Kaczmarzyk (Muzeum Częstochowskie)
R