25 kwietnia 2018 roku w jednym z najpiękniejszych miejsc w Częstochowie – Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II miał miejsce finał I Literackiego Konkursu Im. Marii i Lecha Kaczyńskich, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, pod egidą posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego. Pomysłodawcą projektu był wiceprezes Stowarzyszenia Jan Szyma. List Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego do laureatów i organizatorów odczytała dyrektor biura posła Szymona Giżyńskiego Grażyna Matyszczak. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę pióra sygnowane podpisem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Patronat nad inicjatywą objęli parlamentarzyści PiS: poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, która ofiarowała dla zwycięzcy i jego opiekuna merytorycznego zaproszenia do Brukseli, posłowie RP Lidia Burzyńska, Andrzej Gawron, Konrad Głębocki, poseł Szymon Giżyński oraz senatorowie RP Ryszard Majer i Artur Warzocha. Obecny na uroczystości senator RP Artur Warzocha podkreślił, że inicjatywy konkursowe przybliżają postaci z życia publicznego i historii Polski. – Nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wielki wkład intelektualny w budowanie polskiej tożsamości narodowej wniósł śp. Prezydent Lech Kaczyński. Miałem szczęście w latach 2008–2009 brać udział w seminariach w Warszawie, organizowanych przez Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Władysława Stasiaka, dla szerokiej reprezentacji grup społecznych: polityków, naukowców, samorządowców, którzy dyskutowali o tym jaka powinna być Polska naszych marzeń. Po śmierci Prezydenta ukazały się dwa opasłe tomy, podsumowujące seminarium, będące kompendium wiedzy o Polsce. Jeżeli zatem poprzez konkurs możemy wśród młodzieży propagować myśli prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to jest to jak najbardziej słuszna droga – powiedział senator Artur Warzocha.
I miejsce w konkursie zajął Michał Matyszkiewicz z I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, II – Konrad Gałysa z II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu, III – Michał Brodziak z TZN Częstochowa, a wyróżnienia: Sabina Musioł CKZiU Technikum nr 1 w Raciborzu, Grzegorz Szeląg z II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Wróblewskiego w Gliwicach, Karol Ujma z TZN Częstochowa i Tymoteusz Bajerlajn z Liceum Ogólnokształcące nr V im. Adama Mickiewicza Częstochowie. – Lubię pisać, to moja pasja. Mój esej dotyczył Józefa Franczaka pseudonim „Laluś”, „Lalek”, „Laleczka”. Był sierżantem Wojska Polskiego, uczestnikiem wojny obronnej Polski 1939, później związany ze strukturami ZWZ i AK. Był ostatnim żołnierzem polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego ściganym w latach 40. ubiegłego wieku przez Służbę Bezpieczeństwa. Rozstrzelany i pochowany w bezimiennym grobie. Dzisiaj odbywają się biegi jego imienia – powiedział „GCz” Michał Brodziak. Pracę napisał pod kierunkiem polonistki Anny Śpiewakowskiej. – Zasugerowałam Michałowi postać do artykułu, a on skonstruował piękną historię, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Michał świetnie posługuje się językiem polskim. Uważam, że to szczęście mieć pod opieką takich uczniów, którym chce się chcieć, o dużych możliwościach intelektualnych. W szkole staramy się realizować program budowy patriotycznych postaw na wszystkich poziomach, zgodnie z programem, w myśl pozytywizmu heroizm walki zastępujemy heroizmem pracy – akcentuje Anna Śpiewakowska.
Podczas gali rozdania nagród w konkursie w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Senator RP Artur Warzocha honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odznaczył Grażynę Łoś-Kryst ze Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater. Z kolei w imieniu Sejmiku Województwa Śląskiego przewodniczący Stanisław Gmitruk odznaczył honorową złotą odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” dyrektora Muzeum Częstochowskiego Tadeusza Piersiaka i wybitnego częstochowianina Zbigniewa Biernackiego, a srebrną odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” redaktor naczelną „Gazety Częstochowskiej” Urszulę Giżyńską.
Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater Roman Kryst składa podziękowania ofiarnym darczyńcom za wsparcie konkursu – firmom i instytucjom: Maskpol, Komputer Center, RFG, ARiMR, Operator.
Fot. Marcin Szpądrowski
Pamiątkowa fotografia laureatów konkursu z opiekunami i organizatorami
GAW