Prace prezentowane w Pawilonie Wystawowym częstochowskiego Muzeum nie przemawiają do zwiedzających w klasyczny sposób. Próżno wśród nich szukać pejzaży i barwnych bukietów. Symetria linii i kształtów. Szorstka tonacja barw. Mapy. Wśród ok. 60 prac prezentowanych w Parku Staszica próżno szukać takich, które można podsumować po jednym spojrzeniu.
Finisaż wystawy ‘Grafika i ekologia” miał miejsce w czwartek 8 października, ale sama ekspozycja ma być udostępniana zwiedzającym do końca bieżącego miesiąca. Charakterystyczną cechą grafik są techniki ich tworzenia, a mianowicie wykorzystywanie technik druku wklęsłego i wypukłego, jak również nietoksycznych środków wyrazu. Właśnie ekologiczne tło miało dla twórców niebagatelną wagę, prace są bowiem wynikiem realizowanego w latach 2012-2015 pod kierownictwem prof. Katarzyny Winczek projektu „Ekologiczne techniki sztuk graficznych”, który został sfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Innymi słowy, grafiki nie są dziełem przypływu natchnienia, ale efektem badań warsztatowych.
Kierownik projektu jest zarazem twórczynią i kuratorem wystawy. Katarzyna Winczek pracuje w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuki częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza, brała udział w ponad stu wystawach krajowych i międzynarodowych. Swoje prace prezentuje ponadto troje pedagogów, obecnych na wernisażu: Barbara Czapor-Zaręba z Wydziału Sztuki AJD, Jan Szmatloch z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, uczestnik przeszło 300 wystaw, oraz Nicoletta Scilimati z Akademii Sztuk Pięknych w Lecce we Włoszech. Ekspozycję zwiedzać można od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Pawilonu.
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
DW