31 marca o godz. 20.30 w symbolicznym geście miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło na 60 minut. W ramach proekologicznej akcji Godzina dla Ziemi WWF, podobnie jak w roku ubiegłym, zostanie wyłączone podświetlenie elewacji budynków administracyjnych Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 oraz ul. Waszyngtona 5.
W czasie Godziny dla Ziemi WWF nie mierzy się oszczędności energii tylko zachęca do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków. Godzina dla Ziemi WWF ma przypominać o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, że wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy planety.
Miasto Częstochowa już od 2004 roku realizuje Program zarządzania energią i środowiskiem w obiektach użyteczności publicznej. Przeprowadzone działania zarządcze, edukacyjne oraz inwestycyjne przyniosły duże oszczędności w zużyciu energii w obiektach gminy, a tym samym znaczne ograniczenie emisji CO2.
Jak codziennie dbać o Ziemię – http://www.wwf.pl/godzinadlaziemi/o-akcji/jak-dbac-o-ziemie
31 marca na całym świecie symbolicznie zgasną iluminacje znanych budynków i obiektów architektonicznych oraz światło w domach osób, które zdeklarowały udział w akcji, a nie np. sygnalizacja świetlna.
Jakie miasta przyłączyły się do akcji i co zgaśnie w Polsce:
W 2011 roku światła zgasiły setki milionów ludzi w ponad 5 200 miast, w 135 krajach na wszystkich kontynentach. W ciemności pogrążyły się ikony architektury z całego świata: Wieża Eiffla w Paryżu, Opera w Sydney, Brama Brandenburska w Niemczech, piramidy w Egipcie, Zakazane Miasto w Chinach. W tym roku, obok największych miast i ikon architektury z całego świata przyłączyło się już 40 miast w Polsce, wśród nich: Warszawa, Poznań, Kalisz, Kraków, Zielona Góra, Katowice, Wrocław, Opole, Częstochowa, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Koszalin, Szczecin, Olsztyn.
Podczas Godziny dla Ziemi WWF zgasną iluminacje świetlne najbardziej charakterystycznych budynków, m.in.: Pałacu Kultury i Nauki, Zamku Królewskiego.
Godzina dla Ziemi WWF nie spowoduje większego zużycia energii niż udaje się zaoszczędzić w czasie 60 minut. Ten mit wziął się prawdopodobnie z powolnego „rozświetlania się” świetlówek starego typu, choć i one zużywały mniej energii podczas zapalania niż podczas godziny świecenia. Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne były świetlówki z zapłonnikiem elektromagnetycznym. Zanim zaświeciły pełnym światłem, musiało upłynąć od kilkudziesięciu sekund do nawet kilku minut. Przez ten okres „rozświetlania” zużycie energii było faktycznie większe. Jednak w świetlówkach nowego typu pełen zapłon następuje dużo szybciej. Obecnie ów „szczyt prądowy” trwa zaledwie kilka mikrosekund i jest pomijalny.
Czym jest Godzina dla Ziemi WWF?
To największa, globalna inicjatywa społeczna zainspirowana przez organizację ekologiczną WWF. Osoby prywatne, firmy, rządy oraz organizacje na całym świecie są zapraszane do zgaszenia światła 31 marca, o godz. 20.30 na jedną symboliczną godzinę, aby tym samym manifestować swoje zaangażowanie w działania na rzecz Ziemi.
Akcja rozpoczęła się w 2007 roku w Sydney, kiedy dwa miliony ludzi zgasiły światło w swoich domach.
Celem akcji jest zamanifestowanie swojej troski o środowisko. Przyłącz się na wwf.pl i zgaś światło – apelują ekolodzy.