W maju ubiegłego roku mieszkaniec ulicy Wiolinowej na Grabówce w Częstochowie napisał do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka prośbę o dokończenie realizacji dwóch miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych przed blokiem przy ul. Wiolinowej. Do tej pory sprawa nie znalazła pozytywnego zakończenia. Ugrzęzła bowiem na urzędniczych półkach.
‑ W maju 2019 zwróciłem się do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka o interwencję o przystosowanie do wymogów prawa dwóch miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych przy ul. Wiolinowej 1, posesji będącej własnością UM w Częstochowie, a zarządzanej przez ZGM TBS. Z tego co mi wiadomo, gdyż nie otrzymałam pisemnej odpowiedzi, pismo trafiło najpierw do Zarządu Ruchu Drogowego w Częstochowie, by po miesiącu wrócić do UM, a dokładnie do p. Trzeciakowskiej pracującej w wydziale. mieszkaniowym. Po kolejnym miesiącu doczekaliśmy się wizji lokalnej, po której zostało ustalone, że zostanie przeprowadzony przetarg, a następnie mniej więcej w okolicy października zostaną przeprowadzone prace przystosowawcze. Zanim jednak cokolwiek zrobiono prezydent Matyjaszczyk wycofał wszystkie fundusze, a ewentualne prace zostały przesunięte na 2020 rok, gdy będzie nowy budżet. Niestety, z związku z epidemią, która stała się pretekstem do nicnierobienia, nie jestem w stanie dowiedzieć się co dzieje się z tą sprawą. A już za kilkadziesiąt dni będziemy obchodzić rocznicę złożenia pisma do prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. – napisał do nas Czytelnik.
Jak dodaje, mimo sugestii kontaktowania się z urzędem, nie jest w stanie się dodzwonić, bo nikt w magistracie nie podnosi słuchawki. ‑ Wygląda na to, że koronawirus uszkodził kable telefoniczne w magistracie – stwierdza. Zwraca też uwagę, że znaki przy prowizorycznych miejscach parkingowych bez kopert są sprzeczne z przepisami. ‑ Podłoże powinno być wybetonowane i oznakowane kopertą, w przeciwnym razie znaki nie spełniają swojej wymowy. Dla policji również nie są odniesieniem i nie można ukarać tych, co tam zaparkują. A przecież ta „inwestycja” to koszt rzędu około 2 tysięcy złotych – dodaje. Jest coraz bardziej zdenerwowany, bo aktualny, kamienisty stan podłoża utrudnia jemu i jego niepełnosprawnej żonie codzienne funkcjonowanie.
Zapytaliśmy rzecznika magistratu o to kiedy sprawa miejsc parkingowych może zostać naprawiona. Poniżej informacja w sprawie zagospodarowania terenu przy budynku Wiolinowa 1 z Biura Gospodarki Lokalowej i Usług Komunalnych UM.
„W 2018 roku wpłynęło pismo od mieszkańców budynku Wiolinowa 1 w sprawie poprawy stanu technicznego nawierzchni parkingu położonego w Częstochowie przy ul. Wiolinowej 1 oraz prowadzącej do niego drogi dojazdowej. Ponadto jeden z mieszkańców wystąpił o wyznaczenie dwóch miejsc postojowych dla niepełnosprawnych.
Należy wskazać, że wykonanie nowej drogi o nawierzchni bitumicznej oraz parkingu wiąże się w pierwszej kolejności z przygotowaniem projektu budowlanego przez uprawnionego architekta, w którym zostałyby określone szczegółowo parametry podłoża jak i nawierzchni, z dostosowaniem do istniejącego gruntu. Szacunkowy koszt całego zadania to ok. 300 tys. zł.
Dlatego w 2019 roku w ramach bieżącego utrzymania dróg – na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu – została wyrównana nawierzchnia drogi dojazdowej do garaży i parkingu. Parking dla mieszkańców bloku przy Wiolinowej 1 jest obecnie utwardzony i wysypany kruszywem. Wyznaczone zostało także miejsce dla niepełnosprawnych poprzez ustawienie znaku pionowego. Jednak jeden z mieszkańców domaga się oznakowania poziomego, co nie jest możliwe do wykonania na istniejącej nawierzchni. Wnioskodawca otrzymał od UM informację, że z chwilą wygospodarowania odpowiednich środków, zostanie utwardzone część parkingu (dwa miejsca postojowe) i oznakowana znakami poziomymi. Środki finansowe na ten cel mogą pochodzić jedynie z puli na remonty budynków.
Z uwagi na ograniczone możliwości finansowe z puli remontowej, Biuro Gosp. Lokalowej i Usług Komunalnych proponowało wnioskodawcy złożenie wniosku o realizację zagospodarowania terenu wraz z wybudowaniem nowej drogi dojazdowej do garaży i parkingu np. w ramach środków z budżetu obywatelskiego, nie był jednak skorzystaniem z takiej możliwości zainteresowany”.
UG