Tomasz Musiał jest absolwentem PLSP i Wydziału Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi. W 2000 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w galerii w Polsce, Izraelu, Francji i USA. Obecnie asystent w Pracowni Barwy i Linii na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Łodzi.
Ośrodek Promocji Kultury ,,Gaude Mater” od 27 lutego br. prezentuje malarstwo Tomasza Musiała.
Malarstwo odważne, oryginalne, nietypowe, a jednak głęboko tkwiące korzeniami w wielkiej tradycji sztuki europejskiej. Barwne płótna, inspirowane tematyką religijną Musiał przedstawia w wersji unowocześnionej. Bardzo ciekawa jest wersja ,,Ostatniej Wieczerzy”. Zamiast chleba i wina widać na stole przykrytym czerwonym obrusem papiery, dokumenty, a apostołów zastępują ludzie. – Wieczerza to najczęstszy motyw pojawiający się w historii malarstwa. Ja zastanawiam się, jak wygląda taka wieczerza dzisiaj. Niestety, dziś ludzie nie znajdują już czasu na wspólne biesiadowanie – mówi artysta.
Na płótnie ,,Kuszenie św. Antoniego” można zaobserwować witalność kobiecych kształtów, naznaczoną głębokim erotyzmem. Część dzieł ma charakter historyjek komiksowych. – Nasze życie jest jak komiks. Łapiemy chwile jak flesze – tłumaczy Musiał.
Abstrakcje Musiała pociągają dzięki zaskakującym, nieforemnym kształtom i kontrastującym kolorom. Większość obrazów została wykonana farbami olejnymi i akrylowymi.
ANNA KNAPIK-BEŚKA