Na częstochowskich uczelniach trwa już rekrutacja dla kandydatów na studia I i II stopnia w roku akademickim 2016/2017.
Akademia im. Jana Długosza
W ofercie kształcenia na rok akademicki 2016/2017 Akademia im. Jana Długosza przygotowała ponad 30 kierunków studiów na czterech Wydziałach: Filologiczno-Historycznym, Matematyczno-Przyrodniczym, Pedagogicznym i Sztuki, oraz w dwóch Studiach: Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Języków Obcych. Abiturienci mogą wybierać spośród: administracji, analityki i kreatywności społecznej, bezpieczeństwa narodowego, biotechnologii, chemii, dietetyki, edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej oraz w zakresie sztuk plastycznych, filologii polskiej, germańskiej, angielskiej, filozofii, fizjoterapii, fizyki, fotografii i kreacji przekazu wizualnego, grafiki, historii, informatyki, innowacyjnych technologii i nowoczesnych materiałów, inżynierii bezpieczeństwa, językoznawstwa, kosmetologii, kryminalistyki i systemów bezpieczeństwa, kultury w mediach i komunikacji, kulturoznawstwa europejskiego, literaturoznawstwa, malarstwa, matematyki, ochrony środowiska, pedagogiki, pielęgniarstwa, pracy socjalnej, psychoprofilaktyki, rachunkowości i podatków, turystyki i rekreacji, wychowania fizycznego oraz zarządzania i wreszcie najnowszym kierunku – kosmetologii. Kierunki te dodatkowo wzbogacają ciekawe specjalności i specjalizacje, łącznie około setki.
Po raz pierwszy w historii uczelnia planuje otwarcie dziewięciu kierunków studiów (w tym na wszystkich trzech stopniach kształcenia). Już teraz rekrutację na studia II stopnia – kultura w mediach i komunikacji prowadzi Wydział Filologiczno-Historyczny. Jednostka zaprasza również na studia III stopnia w ramach językoznawstwa (studia doktoranckie). W tym roku do ministerstwa zostało złożonych sześć wniosków o nadanie uprawnień do prowadzenia studiów I stopnia na kierunkach o profilu praktycznym. Uczelnia stara się o uruchomienie na Wydziale Filologiczno-Historycznym rachunkowości i podatków. Wydział Pedagogiczny natomiast o psychoprofilaktyki i pracy socjalnej (studia II stopnia), a Wydziału Sztuki – fotografię i komunikat wizualny. Aż trzy kierunki I stopnia zamierza otworzyć Wydział Matematyczno-Przyrodniczy: kosmetologię, kryminalistykę i systemy bezpieczeństwa oraz pielęgniarstwa.
Uczenia na kilkudziesięcioletnią tradycję, kształci studentów od 1974 roku.
Politechnika Częstochowska
Politechnika Częstochowska rozpoczęła ją w poniedziałek, 30 maja – pierwszy nabór potrwa do 24 lipca. Abiturienci mogą wybierać spośród 28 kierunków i 100 specjalności na 28 wydziałach. Swoje dokumenty mogą złożyć na Politechnice zainteresowani: angielskim językiem biznesu, automatyką i robotyką, bezpieczeństwem i higieną pracy, biotechnologią, budownictwem, ekoinnowacjami w infrastrukturze środowiska, elektroniką, energetyką, filologią, finansami i rachunkowością, fizyką techniczną, gospodarką przestrzenną, informatyką, inżynierią bezpieczeństwa, inżynierią bezpieczeństwa i higieną pracy, inżynierią biomedyczną, inżynierią chemiczną i procesową, inżynierią materiałową, inżynierią środowiska, logistyką, managementem, mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, metalurgią, przedsiębiorczością w interncie, recyklingiem materiałów, turystyką i rekreacją, zarządzaniem, zarządzaniem i inżynierią produkcji, zdrowiem publicznym czy chcący zostać menedżerem żywności i żywienia. Ponadto Politechnika rozszerzyła swoją ofertę dydaktyczną dla tych, którzy chcą studiować w języku angielskim, zarówno młodzieży zagranicznej, jak i znających języki obce Polaków. W ramach European Faculty of Engineering prowadzony jest nabór na studia w języku angielskim w zakresie: Computer Modelling and Simulation, Business and Technology, Intelligent Energy, Biotechnology for Environmental Protection. Dotychczas Politechnikę
Częstochowską opuściło ponad 70 tys. absolwentów. W znalezieniu zatrudnienia pomagają im organizowane corocznie targi pracy, na które przybywają przedsiębiorcy poszukujący pracowników.
Politechnika Częstochowska od przeszło 67 lat jest największą techniczną szkołą wyższą w regionie; to ważny ośrodek naukowy, który współpracuje z wieloma instytucjami i przemysłem w kraju i za granicą. Jednym z większych sukcesów studentów w ostatnim czasie było zajęcie 6. miejsca na zawodach łazików marsjańskich w bazie Mars Desert Station na pustyni UTAH w USA. Łazik przygotowała grupa pod kierownictwem dr. hab. inż. Dawida Cekusa prof. PCz.
Wyższa Szkoła Zarządzania
Rekrutacja rozpoczęła się także w Wyższej Szkole Zarządzania. Uczelnia już 21 lat kształci studentów i organizuje kwalifikowane oraz specjalistyczne kursy. Nabór kandydatów na rok akademicki 2016/2017 skierowany jest do zainteresowanych studiami I stopnia na kierunku pielęgniarstwo oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. Prócz tego szkoła oferuje studia podyplomowe: ochrona danych osobowych – bezpieczeństwo w informatyce, administrator bezpieczeństwa informacji, detektywistyka, kryminalistyka, zarządzanie kryzysowe, rzecznik prasowy, przygotowanie pedagogiczne, zarządzanie w oświacie, oligofrenopedagogika a także zarządzanie w ochronie zdrowia. Szkoła zaprasza także na bezpłatne kursy kwalifikacyjne i specjalistyczne dla pielęgniarek i położnych. Są to: kursy pielęgniarstwa geriatrycznego, onkologicznego i psychiatrycznego dla pielęgniarek, oraz obejmujące opiekę pielęgniarską nad chorymi dorosłymi w leczeniu systemowym nowotworów, rehabilitację osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi; wykonanie i interpretację zapisu elektrokardiograficznego; wywiad i badanie fizykalne dla pielęgniarek i położnych oraz ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych.
Przy Wyższej Szkole Zarządzania działa Biuro Karier, którego celem jest pomoc studentom i absolwentom w przygotowaniu do aktywnego poruszania się po rynku pracy. Dzięki pomocy Biura studenci mogą znaleźć atrakcyjne staże i praktyki (również poza granicami kraju), a po ukończeniu studiów pracę.
KG