Odpowiednia dieta jest jednym z czynników mogących zmniejszyć ryzyko zachorowań na choroby serca i układu krwionośnego. Choroby serca i naczyń krwionośnych są najczęstszą przyczyną umieralności w Polce.
Co roku z tego powodu umiera ponad 170 tys. kobiet i mężczyzn. Według ekspertów programu „Pamiętaj o sercu”, którego koordynatorem jest Instytut Kardiologii w Warszawie, stosując odpowiednią profilaktykę można zapobiec nawet połowie zgonów wywołanych chorobami serca i naczyń krwionośnych. Żurawina amerykańska może być częścią zdrowej diety pomagającej utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz ciśnienia krwi, a także wspierającej profilaktykę miażdżycy.
Żurawina amerykańska a cholesterol
Redukcja poziomu cholesterolu LDL a zwiększenie ilości dobrego cholesterolu HDL jest istotnym elementem zmniejszania ryzyka zachorowań na choroby serca i naczyń krwionośnych. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Winsconsin [1, 2, 3] oraz Uniwersytecie Cornell [4] żurawina amerykańska posiada właściwości mogące wpłynąć na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu. W czasie jednego z testów [1] przeprowadzonych na dwóch grupach ludzi: pierwszej pijącej niskokaloryczny sok żurawinowy oraz drugiej spożywającej placebo, zaobserwowano znaczną redukcję poziomu cholesterolu u osób znajdujących się w pierwszej grupie.
Żurawina amerykańska a ciśnienie krwi
Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi może zmniejszyć ryzyko udaru, jednej z częstszych chorób układu krwionośnego. Sód i potas są dwoma minerałami, które mają właściwości regulujące ciśnienie krwi. Dieta dostarczająca dużo sodu może podwyższyć ciśnienie, za to dieta bogata w potas wpływa na jego obniżenie.
Żurawina, jako element zdrowej diety, może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu ciśnienia krwi, gdyż nie tylko zawiera śladowe ilości sodu, ale jest również bogata w potas. Jedzenie produktów, które tak jak żurawina zawierają więcej potasu niż sodu, jest jednym ze sposobów na utrzymanie ciśnienia krwi na zdrowym poziomie.
Żurawina amerykańska a miażdżyca
Nasze żyły i tętnice wyłożone są śródbłonkiem, który ulega uszkodzeniu pod wpływem oksydantów (aktywnych składników tlenu) i stanów zapalnych. Z czasem do uszkodzonych miejsc może przywierać cholesterol, który nawarstwiając się zmniejsza przepustowość naczyń krwionośnych, powodując m.in. miażdżycę.
Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Tufts, USA, [5] wynika, że antyoksydanty zawarte w żurawinie amerykańskiej chronią komórki śródbłonka przed uszkodzeniami. Co więcej, antocyjany, które nadają żurawinie piękną czerwoną barwę, mogą łagodzić infekcje – kolejny czynnik sprzyjający osadzaniu się cholesterolu w żyłach i tętnicach.
Czy wiesz że…
· Świeże cranberries nie zawierają tłuszczu, ani cholesterolu, mają niską zawartość sodu oraz są dobrym źródłem błonnika.
· Ponadto żurawina w każdej postaci zawiera naturalne przeciwutleniacze. Według największych w USA badań nad zawartością antyoksydantów [6], żurawina należy do pierwszej piątki produktów zawierających największą ilość przeciwutleniaczy.
Zmień swoje nawyki aby zminimalizować ryzyko chorób serca:
· Włącz do swojej codziennej diety żurawinę amerykańską.
· Regularnie uprawiaj sport: co najmniej 30 minut dziennie.
· Przestań palić.
· Utrzymuj zdrowy poziom cholesterolu.
· Utrzymuj zdrowe ciśnienie krwi.
· Zminimalizuj stres.
· Wysypiaj się.
· Jeśli jesteś diabetykiem, staraj się utrzymywać zdrowy poziom cukru.
r