PREMIERA W TEATRZE
Najnowsza sztuka wystawiona na deskach częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza pt. „Niesamowita przygoda Robaczka Kłaczka”, łączy w sobie elementy zabawy i nauki, które zostały poddane ocenie najmłodszych krytyków. Jak zapowiadał Robert Dorosławski (scenariusz i reżyseria) młodego widza potraktowano bardzo poważnie, może za poważnie?
Historia robaczkowych przyjaciół nie jest adaptacją, lecz autorskim pomysłem, który uzupełnia magiczna scenografia, oryginalne kostiumy bohaterów, dynamiczny ruch sceniczny oraz tło muzyczne. Fragmentarycznie pojawia się interakcja z publicznością, która zawsze jest dodatkową atrakcją. Refleksyjny ton artystycznego przekazu dotyka tematu przyjaźni, jako nadrzędnej wartości nie tylko w świecie abstrakcyjnych postaci.
Pierwszą część spektaklu można interpretować w kategorii zabawy, która z pewnością spełniła oczekiwania publiczności. Z pozytywną reakcją spotkał się humorystyczny wycinek z życia owadzich przyjaciół, opatrzony zabawnymi przygodami i dialogiem postaci. Już w pierwszych minutach słychać było gromkie brawa, a wszystko za sprawą spontanicznej interakcji najmłodszych z głównym bohaterem.
Druga część była nastawiona na artystyczny przekaz, który został ukryty pod warstwą sytuacyjną opowiadanej historii oraz refleksyjności głównego bohatera. Diametralnie zmienił się charakter prezentowanych treści, ujmując warstwie humorystycznej oraz dynamice scenicznej. Atrakcyjność odgrywała rolę drugoplanową, przez co odbiór przesłania dla najmłodszych był kłopotliwy.
Tworząc bajkową sztukę trzeba mieć nie tylko pomysł realizacji artystycznej, ale odnaleźć w sobie coś z dziecka. Tego z pewnością nie można odmówić twórcom sztuki oraz scenicznym bohaterom (Robaczek Kłaczek – Waldemar Cudzik, Ważka Grażka – Ewa Agopsowicz-Kula, Świetlik – Teresa Dzielska, Anka Motylanka – Agnieszka Łopacka, Chrabąszcz Szczepan – Robert Rutkowski, Wirus – Sylwia Karczmarczyk, Potwór Liściożerca – Antoni Rot oraz Niesforne Dziecko Ludzkie – Marzena Lamch-Łoniewska).
Bajkowy świat teatru będzie towarzyszyć częstochowianom w tym roku od 2 do 10 grudnia, a obcowanie ze sztuką np. w mikołajkowy wieczór jest godne polecenia nie tylko najmłodszym, ale i rodzicom.
Justyna Derda