Akceptacja projektów Partnerstwa Północnej Jury


14. marca br. w hotelu “Kmicic” w Złotym Potoku odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia “Partnerstwo Północnej Jury”. Na sali byli obecni mieszkańcy dziewięciu gmin, które tworzą partnerstwo. Jednogłośnie przyjęto założenia strategii i listę 22 projektów do realizacji w latach 2007-2008.

Stowarzyszenie zamierza jak najlepiej wykorzystać zasoby naturalne i kulturowe, w tym potencjał obszarów należących do sieci Natura 2000, podnosić wartość lokalnych produktów zwłaszcza przez ułatwienie małym jednostkom produkcyjnym dostępu do rynków dzięki wspólnym działaniom oraz poprawiać jakości życia na obszarach wiejskich. Temu mają służyć projekty zapisane w integrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich
.
Jurajskie projekty
Stowarzyszenie przeprowadzi cykl imprez plenerowych na obszarze partnerstwa pod hasłami “Skarby Jury” i “Pod Jurajskim niebem”. Projekt “Jura pod Lupą” zakłada opracowanie kompleksowej inwentaryzacji walorów przyrodniczych i kulturowych, a w oparciu o nią przygotowanie koncepcji budowy ścieżek i szlaków tematycznych. Będzie prowadzona kampania informacyjna w ramach projektu “Z Jurą za Pan Brat”, najmłodsi dowiedzą się, jak interesujący jest obszar Północnej Jury, ponieważ do nich zostaną skierowane oferty edukacyjne “Jura w Paluszku” oraz “Moja Mała Jura”.
PPJ zamierza promować się w kraju, używając materiałów promocyjnych wydanych w ramach projektu “Jurajski Raj” i przygotowywać osoby do odgrywania scen historycznych w ramach działania pod hasłem “Jurajskie Bractwo Rycerskie”.
To nie wszystko. Osobna grupa projektów jest nastawiona na rozwój przedsiębiorczości. W planach jest zorganizowanie targów przedsiębiorczości dla podmiotów już działających, ale i tych, które oczekują wsparcia i szkolenia. I tak partnerstwo będzie wspierać przedsiębiorców w ramach projektów “Jurajski Biznes”, “Jurajska Szkoła Gościnności I i II” czy “Jurajska Kuźnia Umiejętności”. W planach jest także współpraca z innymi partnerskim grupami w kraju.

Leader+ szansą na rozwój
Przypomnijmy, że Pilotażowy Program Leader+ to program bezzwrotnej pomocy UE dla współpracujących ze sobą lokalnych partnerów działających na zasadach partnerstwa.
W 2004 roku gmina Janów wystąpiła do sąsiednich gmin z propozycją nawiązania współpracy celem skorzystania z szans, jakie daje Leader+. Rady Gmin z Mstowa, Przyrowa, Olsztyna, Janowa, Lelowa, Poraja, Żarek, Koziegłów, Niegowy zadecydowały o przystąpieniu do grupy partnerskiej. Rozpoczęto przygotowanie dokumentu zwanego Projektem Partnerstwa Północnej Jury (PPJ) wraz z kalkulacją kosztów, które są związane z przeprowadzeniem etapu I zwanego w programie “schematem I”. Leader+ wdrażany jest w ramach dwóch następujących po sobie “schematów”, z których pierwszy przygotowuje uruchomienie drugiego. W tej chwili grupa partnerska zamyka pierwszy i przygotowuje się do drugiego. Aby otrzymać dofinansowanie na realizację drugiego etapu w wysokości 750 tys. zł, należy złożyć wniosek i Zintegrowaną Strategię Rozwoju Obszarów Wiejskich, którą właśnie przyjęło ostanie walne zebranie członków. Więcej informacji na: www.jura-ppj.pl

KKP

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *