Oświadczenie posła prawa i Sprawiedliwości Szymona Giżyńskiego, wygłoszone podczas na 16 posiedzeniu 6 kadencji 28 maja 2008 roku.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! 24 kwietnia 2008 r. w klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie ojcowie paulini i koalicja Polska Wolna od GMO, czyli żywności genetycznie modyfikowanej, pojmowanej jako jedno z największych zagrożeń współczesnej cywilizacji i – w skali kraju – jako jedno z największych zagrożeń polskich interesów gospodarczych, zorganizowali wspólnie spotkanie modlitewne połączonym z konferencją pod tytułem Polska Wolna od GMO. Etyczny aspekt wprowadzenia GMO do polskiego „rolnictwa”.
Obradom przewodniczył ojciec Stanisław Jaromi, franciszkanin, dr filozofii, przewodniczący Ruchu Ekologicznego Św. Franciszka z Asyżu. Środowisko lokalne reprezentował jeden z głównych organizatorów konferencji, wybitny częstochowski – i w ogólnopolskiej skali – działacz gospodarczy, jeden z liderów koalicji Polska Wolna od GMO, dr inż. Marek Kubara, któremu przypadł w udziale honor otwarcia jasnogórskiego spotkania i powitania gości.
Wielkie zasługi w zorganizowaniu i prowadzeniu konferencji położyli częstochowscy ojcowie paulini, ówczesny przeor ojciec Bogdan Waliczek, kustosz ojciec Ignacy Rękawek, ojciec prof. Zachariasz Jabłoński, autor jednego z kluczowych referatów ojciec dr Jerzy Kielech. O medialną percepcję konferencji zadbał profesjonalnie wybitny znawca i niestrudzony obrońca polskiego rolnictwa, m.in. na falach Radia Maryja, redaktor Michał Grabianka.
Celem częstochowskiej konferencji „Polska wolna od GMO. Etyczny aspekt wprowadzania GMO do polskiego rolnictwa” było jasne, wyraźne przesłanie, iż typowe kryteria ekonomiczne, jak: godziwy zysk, wysoka cena, dobry interes nie są w rolnictwie wartościami jedynymi, autonomicznymi, samodzielnymi, że muszą współegzystować, komplementarnie i zgodnie, z wartościami duchowymi i etycznymi. Przypominają o tym dowodnie choćby same tytuły wygłoszonych podczas jasnogórskiej sesji referatów: „Czyńcie sobie ziemię poddaną – jak etycznie zagospodarowywać ziemię” – ojca dr. Jerzego Kielecha; „Manipulacje genetyczne – nowy grzech?” – ojca dr. Stanisława Jaromiego; „GMO – poważny problem etyczny w historii nauki” – prof. Stanisława Więckowskiego; „Zagrożenia ze strony GMO dla rolnika tradycyjnego i jego rodziny” – Edyty Jaroszewskiej i Danuty Pilarskiej; „Nasiona genetycznie modyfikowane (GMO). Globalne zagrożenie dla niezależności rolników” – sir Juliana Rose, prezesa Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi.
Najważniejszym jednakowoż manifestem wspólnoty poglądów i woli uczestników częstochowskiej konferencji jest przez nich jednogłośnie przyjęta „Deklaracja dla Polski i Europy wolnej od GMO. Ze względu na wagę i powagę dokumentu przytaczam go w całości:
Deklaracja dla Polski i Europy wolnej od GMO, Jasna Góra, 24 kwietnia 2008 r.
My, uczestnicy spotkania modlitewnego, zgromadzeni w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, na konferencji pt. „Polska wolna od GMO. Etyczny aspekt wprowadzania GMO do polskiego rolnictwa”, w pełni solidaryzujemy się z Koalicją „Polska Wolna od GMO” oraz innymi polskimi i międzynarodowymi organizacjami i instytucjami, jak również z milionami obywateli Unii Europejskiej, którzy chcą Polski i Europy wolnej od GMO. Tym samym wzywamy rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz rządy pozostałych państw Unii Europejskiej i Komisję Europejską do uszanowania głosu większości swoich wyborców poprzez wstrzymanie wszelkiego importu i sprzedaży żywności z GMO oraz natychmiastowe wprowadzenie bezwzględnego zakazu upraw genetycznie modyfikowanych nasion i roślin.
Aby to osiągnąć, żądamy wprowadzenia dziesięcioletniego moratorium na wszelkie genetycznie zmodyfikowane uprawy w otwartym środowisku w całej Europie oraz na import i sprzedaż żywności z GMO. Okres ten należy przeznaczyć na dokonanie gruntowych badań laboratoryjnych w celu wykazania całkowitego bezpieczeństwa GMO. W przypadku nieuzyskania stanu całkowitej pewności naukowej co do bezpieczeństwa GMO w pierwszych pięciu latach moratorium drugą jego część należy wykorzystać do usunięcia skażenia biologicznego, spowodowanego przez organizmy transgeniczne wcześniej uwolnione do środowiska, a moratorium przedłużyć na czas nieokreślony.
Jednocześnie domagamy się, aby fundusze społeczne przeznaczano na badania i dalszy rozwój tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa, które jest gwarantem zachowania bioróżnorodności, utrzymania urodzajności ziemi, dobrego stanu zwierząt oraz zdrowia obywateli. Jasna Góra, 24 kwietnia 2008 r.
Deklarację podpisali uczestnicy konferencji „Polska wolna od GMO. Etyczny aspekt wprowadzania GMO do polskiego rolnictwa”, zorganizowanej przez Koalicję „Polska Wolna od GMO”. Dziękuję uprzejmie.
Poseł Szymon Giżyński