Współpraca wspierająca edukację


Studenci Politechniki Częstochowskiej uczą się w nowoczesnym laboratorium sterowania i diagnostyki samochodu. Laboratorium mieści się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki.

 

 

Od kilku lat jesteśmy świadkami przełomu technologicznego w przemyśle samochodowym. Na rynek weszły zaawansowane technologicznie i bardzo sprawne samochody hybrydowe. Wymagają obsługi przez dobrze wykształconą i przygotowaną kadrę inżynierską.

Politechnika Częstochowska już ich kształci. Na podstawie konsultacji z przedstawicielami firm motoryzacyjnych na uczelni został skorygowany program nauczania dla kierunku „Mechanika i budowa maszyn zakresu Inżynieria samochodowa”, dlatego Istnienie takiego laboratorium stało się niezbędne. Odbywają się w nim zajęcia z przedmiotów: diagnostyka silnika i samochodu, sterowanie silnikiem i samochodem, adaptacyjne układy sterowania silnikiem. Studenci mają możliwość zapoznania się z najnowszymi systemami starowania i diagnostyki stosowanymi we współczesnych samochodach oraz dogłębnie poznać budowę i działanie samochodowych napędów hybrydowych.

Wyposażenie powstałego niedawno laboratorium sterowania i diagnostyki samochodu zostało zakupione w 2022 dzięki dotacji ze środków PCz. Inwestycja wyniosła 350 tys. zł. Laboratorium posiada osiem nowoczesnych specjalistycznych stanowisk dających możliwość zapoznania się z zagadnieniami z zakresu sensoryki i aktoryki układów samochodu oraz z działaniem napędu hybrydowego:

 

–   Systemy ABS i ASR;

–   Systemy sterowania  układem wtryskowym Common Rail;

–   Turbosprężarka VGT;

  • Aktoryka systemów pojazdowych;
  • Układy zapłonowe pojazdu;
  • Sensoryka systemów pojazdowych;
  • Symulator samochodowego napędu hybrydowego pracującego w układzie mieszanym;
  • Stanowisko demonstracyjne samochodowego napędu hybrydowego.

 

Nawiązana podczas tworzenia programu współpraca z kilkoma autoryzowanymi serwisami samochodowymi w Częstochowie gwarantuje studentom Politechniki Częstochowskiej odbywanie praktyk i staży oraz realizację prac inżynierskich i magisterskich opartych na materiałach i informacjach uzyskanych podczas współpracy z firmami. Uczelnia podpisała również umowę o współpracy z Zespołem Szkół Samochodowych w Częstochowie i objęła patronatem innowacyjną klasę o profilu „Technik pojazdów samochodowych innowacja pedagogiczna – pojazdy elektryczne i hybrydowe” , co pozwoli zapoznawanie się uczniów z możliwościami laboratorium i poszerzaniu swojego kształcenia.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *