9 maja 2022 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie oficjalnie otwarto nowo wyremontowane oddziały szpitalne oraz Trakt Operacyjny. – W ciągu trzech ostatnich lat w szpitalu zainwestowaliśmy prawie 70 milionów złotych, które pozyskaliśmy z funduszy Urzędu Marszałkowskiego i od Rządu. I to nie jest nasze ostatnie słowo – zapowiada dyrektor placówki Zbigniew Bajkowski. Trzeba dodać, że nowy oddział gastroenterologii zmodernizowano z funduszy rządowych, które szpital pozyskał dzięki rekomendacji parlamentarzystów: wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, posła Szymona Giżyńskiego, poseł Lidii Burzyńskiej i senatora Ryszarda Majera.
W szpitalu powstały trzy nowe sale operacyjne, tym samym Trakt Operacyjny powiększył się do dziewięciu sal. Gruntownie też zmodernizowano Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi i Oddział Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych wraz z Pracownią Endoskopii. Całość kosztowała prawie 24,4 miliona złotych. – Metr kwadratowy remontowanej powierzchni wyniósł 8,5 tysiąca złotych – informuje dyrektor Bajkowski.
Obecna na uroczystości wicemarszałek województwa śląskiego Izabela Domogała wyraziła gotowość Urzędu do dalszej współpracy na rzecz rozwoju częstochowskiego szpitala. – Wspólne działania częstochowskich parlamentarzystów z władzami województwa przyniosły wymierne efekty dla placówki, a przede wszystkim dla mieszkańców regionu, którzy korzystają z pomocy medycznej w tym szpitalu. Nasza wsparcie z pewnością będzie kontynuowane, już jesteśmy po ustaleniach z dyrektorem Bajkowskim – zapowiedziała Wicemarszałek.
Wicewojewoda śląski Robert Magdziarz również podkreślił wsparcie parlamentarzystów na rzecz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. – Doskonale pamiętam historię rozwoju naszego szpitala. Gdy powstawał w czasie województwa częstochowskiego wiele dobrego w nim się działo. Potem długo było nic, przez wiele lat trwała stagnacja. Natomiast od kilku lat ponownie obserwujemy dynamikę w rozwoju. To, co dzisiaj widzimy, to jest przeskok o epokę. Wyremontowane oddziały posiadają standard na miarę XXI wieku. Takie warunki, gdzie pacjent czuje się komfortowo, ma dobrą i profesjonalną opiekę, czuje się bezpieczny i leczony jest najbardziej nowoczesnym sprzętem powinien być na każdym oddziale. I cieszę się, że jest to na Parkitce, bo przecież szpital w swoim zasięgu medycznym ma prawie półtora miliona mieszkańców. Dziękuję parlamentarzystom, że dołożyli wszelkich starań, że rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych przeszedł na cele remontu placówki. Dziękuję Panu Ministrowi Szymonowi Giżyńskiemu, który był inicjatorem pomysłu, aby środki w wysokości ponad sześciu milionów złotych przeznaczyć na inwestycję w szpitalu. Dziękuję Panu Senatorowi Ryszardowi Majerowi i Pani Poseł Lidii Burzyńskiej, że wsparli go w tej decyzji – powiedział wicewojewoda Robert Magdziarz.
W Częstochowie na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza od października 2022 roku ma być otwarty kierunek lekarski. Jak rozwój szpitala przełoży się na współpracę obu instytucji pytamy rektor UJD prof. dr hab. Annę Wypych-Gawrońską. – Jestem pod ogromnym wrażeniem wielkiego wkładu szpitala, pracowników, dyrektora, całego zespołu, który przemyślał koncepcję remontu. Lecznica spełnia wszelkie najnowsze standardy nie tylko jeśli chodzi o leczenie, ale i możliwość kształcenia przyszłych lekarzy. Tym bardziej cieszymy się, że Uniwersytet będzie współpracował z tak nowoczesnym szpitalem, bo właśnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nasi studenci będą się uczyć się sztuki lekarskiej. Mamy ogromną nadzieję, że kierunek lekarski uda się otworzyć od pierwszego października bieżącego roku. Przeszliśmy ocenę formalną Ministerstwa Nauki i Edukacji i czekamy na ocenę merytoryczną Ministerstwa Zdrowia. W tym momencie podejmujemy już dyskusję z dyrekcją szpitala w sprawie podpisania umowy przyszłej współpracy. Cieszy nas, że synergicznie udało się zgrać to, co przygotowuje szpital, z planami uczelni – stwierdza rektor Anna Wypych-Gawrońska.
UG
FOT. BARTOSZ PÓŁROLNIK