1. grudnia 2005 roku ogłoszono wyniki IV Regionalnego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży “Tradycje i obrzędy polskie”. Jury oceniło poziom konkursu jako bardzo dobry
Do konkursu zgłoszono 336 prac plastycznych z 29 placówek szkolnych, świetlic i domów kultury regionu częstochowskiego. Jury w składzie: Anna Wawrykowicz-Żakowicz – artysta plastyk, Barbara Major – etnolog oraz Barbara Szyc – artysta plastyk, dokonało gruntownego przeglądu i oceny prac. W kategorii do 12 lat, pierwsze miejsca zdobyły: Katarzyna Mieleszko ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Częstochowie oraz Julita Słaba ze Szkoły Podstawowej w Rębielicach Królewskich, drugie miejsce przypadło w udziale: Karolinie Stokłosie ze Szkoły Podstawowej w Żarkach Letnisko, Piotrowi Noskowi z Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie, Marcie Maciąg z tego samego MDK-u, Mateuszowi Kałuży z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Częstochowie oraz Andżelice Kiedos z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Wąsoszu Górnym. Trzecie miejsce zajęli: Weronika Słabosz ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Częstochowie, Marta Piotrowska z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Częstochowie oraz Olga Wachułka ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Częstochowie. W tej kategorii wiekowej przyznano także 8 wyróżnień. W kategorii dzieci powyżej lat 13 pierwszą nagrodę otrzymali Artur Paruzel
z Gimnazjum w Kłobucku i Dawid Czernecki z MDK-u w Myszkowie. Drugie miejsce zajął Jan Sętowski z Gimnazjum Katolickiego w Częstochowie, a trzecie Agata Kowalik z MDK-u w Myszkowie i Magdalena Warwas z Gimnazjum w Konopiskach. W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia. W wystawie pokonkursowej wzięły udział 152 prace, w tym 25 nagrodzonych i wyróżnionych i 9 prac spoza konkursu. – Prace, które mają największą wartość artystyczną zawsze zostają zauważone i nagrodzone, jednak ocena prac dzieci jest wyjątkowo trudna, na wystawie oglądamy prace wyselekcjonowane, nie widać więc zbyt dużych rozbieżności w ich poziomie, choć rzeczywiście zdarzają się rysunki wybitne. Z roku na rok w konkursie pojawia się coraz więcej nowych technik, nauczyciele poszukują nowych środków wyrazu dla dzieci – mówi Edyta Cieślik-Moczek, nauczycielka plastyki w Wąsoszu Górnym i asystent w Akademii im. Jana Długosza.
Dlaczego wzięłaś udział w konkursie? Co było tematem Twojej Pracy?
Katarzyna Mieleszko, 10 lat, SP nr 40 w Częstochowie, I nagroda:
– Do konkursu zachęciła mnie moja nauczycielka, abym rozwijała swój talent. Chodzę także na dodatkowe zajęcia plastyczne. Namalowałam krakowskiego “Lajkonika”, bo uważam, że jest to taka inna, odmienna tradycja.
( na zdjęciu w okularach!) Julita Słaba, 12 lat, SP w Rębielicach Królewskich, I nagroda:
-Od początku chciałam wystartować, bo temat obrzędów i tradycji był bardzo ciekawy. W konkursie namalowałam “Kolędników”.
Not. ANNA WOJTYSIAK
ANNA WOJTYSIAK