Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona odwołał dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej Jerzego Swobodę. Jego miejsce zajął jeden z najlepszych polskich dyrygentów – Jerzy Salwarowski.
Nominację na dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej Jerzy Salwarowski odebrał od prezydenta 30 czerwca. Jak podaje biuro prasowe Urzędu Miasta, Swoboda został odwołany na wniosek dyrektora Filharmonii Leszka Hadriana. Jednak to tylko pół prawdy, gdyż jak twierdzi sam Leszek Hadrian, został on wcześniej poproszony o to przez prezydenta.
Nieoficjalnie mówi się, że na decyzję prezydenta Wrony wpłynęły zatargi Jerzego Swobody z zakładową “Solidarnością”. Związkowcy zarzucali mu dyrygenturę Orkiestrą Symfoniczną w Koszycach, co jakoby miało sprawiać, że były dyrektor artystyczny zaniedbywał częstochowski zespół.
– Od kilkunastu miesięcy prezydent informowany był o trwającym w Filharmonii Częstochowskiej konflikcie między pracownikami a dyrektorem artystycznym. Zarzuty kierowane pod adresem byłego dyrektora przedstawiane były podczas spotkań prezydenta z Sekcją Kultury Zarządu Regionu NSZZ “Solidarność” w Częstochowie oraz przedstawicielami Komisji Zakładowej związku, działającej przy Filharmonii Częstochowskiej, jak również podczas spotkań związkowców Filharmonii z Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki. Już w kwietniu 2004 r. wpłynęło pismo w tej sprawie kierowane do prezydenta, przedstawiające zarzuty wobec byłego dyrektora – mówi Ireneusz Leśnikowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
Podczas spotkania z prezydentem 22 kwietnia br. związkowcy i przedstawiciele muzyków stwierdzili, że sytuacja uległa pogorszeniu. Ich zdaniem zachodziła obawa, iż rosnący konflikt uniemożliwi w najbliższym czasie właściwe funkcjonowanie instytucji. Po uzyskaniu z Wydziału Kultury i Sztuki pozytywnej opinii w sprawie odwołania Jerzego Swobody z piastowanej funkcji, prezydent powołał na stanowisko dyrektora ds. artystycznych Jerzego Salwarowskiego.
Jerzy Salwarowski urodził się w Krakowie. Tam ukończył studia w Akademii Muzycznej – kompozycję u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u F. Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I. i II. konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda Krytyki Muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (II nagroda, pierwszej nie przyznano). Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Obecnie – od 1996 r. – pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu “Toruń: Muzyka i Architektura”, a od 2000 r. jest profesorem w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kieruje Zakładem Dyrygentury. Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournee koncertowych po Europie. Znajdował się w gronie dyrygentów licznych festiwali, m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Flandryjski, Pra?ske Jaro i Millenium Pace. Współpracując z polskimi orkiestrami radiowymi dokonał wielu nagrań archiwalnych.
ŁUKASZ SOŚNIAK