EKOLOGICZNA GMINA. Zielono w gminie Żarki


W gminie Żarki zostały zrealizowane są trzy inicjatywy w ramach projektu „Eco-lokalnie”, mającego na celu ochronę środowiska i przyrody. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trzy miejsca zmieniają się na przyjazne naturze i człowiekowi.

Projekt „Eco-lokalnie” realizuje Centrum Rozwoju Lokalnego, a finansowany jest on ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Cały projekt trwa od początku lipca 2015 i zakończy się pod koniec stycznia tego roku. Obejmuje on aż 23 inicjatyw na rzecz ochrony środowiska i zachęcające ludzi do obcowania z przyrodą. Trzy z tych inicjatyw są realizowane w gminie Żarki.
Pierwsza z nich nosi nazwę „Kochajmy Jurę – pokażmy Rajce” (wartość dofinansowania: 18.199,97 zł). Celem inicjatywy jest rekultywacja obszarów przyrodniczych zdegradowanych przez człowieka na terenie rezerwatu Rajce w Przewodziszowicach, dzielnicy Żarek.
W ramach przedsięwzięcia grupa nieformalna „Przyjaciele Jury” oraz okoliczni mieszkańcy wyczyścili, oznaczyli oraz zabezpieczyli szlak między skalnymi ostańcami
w Przewodziszowicach. Odrestaurowany szlak wzbogacił Gminę Żarki
o kolejne atrakcyjne przyrodniczo miejsce dla pieszych i rowerowych wędrówek. W ramach inicjatywy odnowiono „Szlak Rajce”, oznaczony kolorem brązowym, który obejmuje najważniejsze skalne ostańce Przewodziszowic: ostaniec „Przy Brzozie” – ulokowany wśród brzozowego lasu, strażnicę w Przewodziszowicach, skałę „Studnia” oraz ostaniec „Rajce” – jedno z najwyższych wzniesień w powiecie myszkowskim.
Drugie przedsięwzięcie to „Leśniów przyjazny środowisku i turystom” (wartość dofinansowania: 20.250 zł). Pomysłodawcą inicjatywy był o. Jerzy Kielech, a jego dzieło kontynuował o. Jacek Taborowicz. Inicjatywa została realizowana na terenie Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. W ramach inicjatywy na terenie przyklasztornym zostały nasadzane nowe rośliny rodzime oraz montowane dodatkowe ławki, kosze na śmieci oraz zadaszona altana, zwłaszcza przy źródełku Leśniówki oraz w pobliżu domu pielgrzyma, które stanowią miejsca szczególnie uczęszczane przez pielgrzymów i turystów.
Trzecia z inicjatyw ekologicznych na terenie gminy Żarki nosi nazwę „Dolina Leśniówki” – obszar wsparcia: działalność przeciwpowodziowa – przeciwdziałanie lokalnym podtopieniom” (wartość dofinansowania: 20.000 zł). Pomysł został zrealizowany przez grupę nieformalną „Przyjaciele Jury”, a jego celem było oczyszczenie okolic rzeki Leśniówki oraz zabezpieczenie przed lokalnymi podtopieniami. źródło rzeki-wywierzysko oraz 150 metrowy odcinek rzeki znajduje się na terenie Klasztoru Ojców Paulinów. Jednak jedynie odcinek 50 metrów od wypływu z źródełka pozostaje zagospodarowany poprzez niwelacje i utworzenie miejsca dostępu do wody. Koryto rzeki w dalszej części porośnięte jest krzakami i ostrężynami. Kilka razy w trakcie roku przy większych opadach lub roztopach śniegu w tym miejscu powstaje całkowite rozlewisko, z bagiennymi miejscami, które całkowicie blokuje dojście do rzeki. Jednak teren ten może stać się wspaniałym punktem widokowym i doskonałym miejscem do wypoczynku. Do tego zmierzają właśnie podjęte w ramach inicjatywy działania. Usunięte zostały rośliny, przywrócona naturalna okrywa roślinna na zboczach doliny i co najważniejsze, zostały zabezpieczone przed lokalnymi podtopieniami. Utworzona została wzmocniona ścieżka po obu stronach rzeki, zachowując odpowiednią odległość od brzegów, tworząc tym samym polder przeciwpowodziowy.

FOT:
Oczyszczone okolice rzeki Leśniówki

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *