Książeczka zdrowia dziecka


Książeczka zdrowia dziecka jest jednym z elementów szerszego planu działań Rzecznika Praw Dziecka, którego konsekwencją będzie szczelny, spójny i zintegrowany system monitorowania losów dziecka.

Dzięki nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta książeczka zdrowia dziecka staje się rodzajem dokumentacji medycznej – zarówno lekarze, jak i rodzice będą mieli łatwy dostęp do historii leczenia dziecka.
Książeczka pozwoli na gromadzenie i utrwalenie informacji o stanie zdrowia dziecka, przebiegu jego leczenia, szczepieniach, badaniach, zabiegach itp. W książeczce powinny znaleźć się również informacje dotyczące leczenia stomatologicznego czy zaleceń dietetycznych. Książeczka wymusi konieczność okresowych, szczegółowych badań, czego konsekwencją będzie szybsze leczenie i unikanie wielu tragedii.
W wielu szpitalach, w oddziałach noworodkowych są wydawane książeczki zdrowia dziecka, zawarty w nich zakres informacji jest różny, dokonywanie wpisów nie jest obligatoryjne dla lekarzy, niektóre z książeczek w swojej treści zawierały reklamy.
Książeczka zdrowia dziecka – korzyści:
· Dla opiekunów dziecka: możliwość posiadania skróconej, acz chronologicznie ułożonej historii „zdrowia” dziecka, w tym jego leczenia i co istotne – profilaktyki skierowanej do dziecka. Informacje zawarte w książeczce pozwalają na dokonywanie przez opiekunów oceny własnego postępowania w zakresie ochrony zdrowia swojego dziecka, modyfikowanie dotychczasowych zachowań, unikanie błędów, w tym np. porównanie postępowania lekarzy w stosunku do dziecka, częstotliwość stosowania antybiotyku u dziecka, częstotliwość infekcji, reakcje na szczepienia, pokarmy – jednym słowem książeczka zdrowia dziecka pomaga stawać się „świadomym” rodzicem w zakresie opieki zdrowotnej.
· Dla pracowników medycznych: książeczka zdrowia umożliwia dokonanie szybkiego uzyskania informacji nt. stanu zdrowia dziecka, co jest szczególne istotne w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia.
Sondy skierowanej do rodziców – co sądzą o książeczkach zdrowia dziecka –szukaj na stronie www.zdroworosnij.edu.pl
· Społeczne korzyści: wprowadzenie książeczki zdrowia dziecka i rzetelnego wykorzystania zawartych w niej danych mogą przyczynić się do optymalizacji kosztów leczenia (np. niepowtarzanie badań diagnostycznych, domaganie się ich wysokiej jakości), ale dają także możliwość wykorzystania zawartych w książeczce treści do zapobiegania zjawiskom przemocy i zaniedbywania dziecka (terminowość zgłoszeń na badania kontrolne, powtarzające się drobne urazy u dziecka, wykonanie zaleceń lekarza itp.).

Sondy skierowanej do rodziców – co sądzą o książeczkach zdrowia dziecka –szukaj na stronie www.zdroworosnij.edu.pl

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *