Szkoła Medyczna STM
W częstochowskiej Szkole Medycznej STM można zdobyć zawód opiekunki dziecięcej, dający, dzięki nowej ustawie Sejmu o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, szansę na rynku pracy.
Ustawa ma ułatwić zakładanie żłobków innych placówek. Przewiduje, że żłobki przestaną być zakładami opieki zdrowotnej, co aktualnie jest istotną barierą rozwoju tej formy opieki. Zmieni się także kadra – oprócz personelu medycznego zatrudnieni w nich zostaną m.in. pedagodzy. Ustawa wprowadza też takie formy opieki jak klubik dziecięcy – dla dzieci od roku do 3 lat, w których opieka będzie sprawowana do pięciu godzin dziennie. Inną formą opieki będzie opiekun dzienny – może nim zostać np. rodzic przebywający na urlopie wychowawczym, który chce zająć się większą liczbą dzieci. Nowe przepisy zachęcają także do legalnego zatrudniania niań – za które składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odprowadzać będzie budżet państwa – oraz do tworzenia żłobków przy zakładach pracy – koszty ich zakładania i utrzymywania będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Takie rozwiązania dają szersze możliwości rozwoju instytucji opiekuńczo-wychowawczych dla małych dzieci. Zwiększają też szanse na rynku pracy dla osób z wykształceniem pedagogicznym.
W Częstochowie takie kwalifikacje zapewnia Szkoła Medyczna STM, z siedzibą przy al. NMP 24. Jej idea pracy obejmuje kierunki, które zarówno pod względem wiedzy merytorycznej, jak i praktycznej – odpowiadają na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy. W skład Szkoły Medycznej STM wchodzą kierunki, takie jak technik masażysta i opiekunka dziecięca. – Oba cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób zaangażowanych społecznie, a także myślących o rozwinięciu własnej działalności gospodarczej, prowadzonej zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju – mówi dyrektor placówki Mariusz Bugara. Absolwenci szkoły otrzymują świadectwa i wszelkie dokumenty zgodne z wytycznymi MEN, równocześnie posiadając uprawnienia konieczne dla dalszego procesu ewaluacji i podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie lub otworzenia własnej działalności usługowej.
Słuchaczy Szkół STM, którymi zostać mogą osoby z wykształceniem średnim, kształci wysoko wykwalifikowana kadra dydaktyczna, wdrażająca autorskie programy nauczania z uwzględnieniem wszelkich potrzeb edukacyjnych i praktycznych. – Nauka na kierunkach o tak znaczącym odbiorze przebiega nie tylko w myśl założeń teoretycznych, ale także poprzez zajęcia praktyczne, które umożliwiają wszechstronny rozwój zainteresowań – dodaje dyrektor.
Szkoła charakteryzuje się także bogatą ofertą edukacyjną dla osób dopiero poszukujących kierunku swej przyszłej działalności zawodowej, pozwala bowiem poznać szeroki wachlarz możliwości, służących drugiemu człowiekowi. Dużym atutem szkoły jest także lokalizacja, mieszcząca się w centrum miasta Częstochowy, z wygodnym sąsiedztwem przystanków MPK i dworca PKP oraz możliwość skorzystania z takich atrakcji pomiędzy zajęciami, jak kino, kafejki i butiki.
Szkoła Medyczna STM należy do szkół otwartych na wspólny dialog myślenia i relacje międzyludzkie, niezależnie od wieku i stanu zdrowia osób potrzebujących pomocy i opieki.
– Dynamiczny rozwój kierunków sprawia, że mamy ambicje pogłębienia naszej oferty edukacyjnej o nowe kierunki, pozwalające na wybór wziętego zawodu. Optymalnie prowadzony proces kształcenia, przyjazny sposób funkcjonowania i budowania relacji ze słuchaczami sprzyja wszechstronnemu rozwojowi nie tylko szkoły, ale przede wszystkim słuchaczy, którzy zyskują specjalistyczne umiejętności praktyczne zgodne z wybranymi kierunkami kształcenia – mówi Mariusz Bugara i dodaje. – Ponadto szkoła stwarza przyjazną i kreatywną atmosferę, pozwalając tym samym na rozwój pasji i zainteresowań, które sprzyjają otwartej wymianie myśli i doświadczeń, stanowiących dla nas priorytetową kwestię. Zadowolenie i satysfakcja naszych słuchaczy jest naszym najważniejszym celem. Naukę podsumowuje egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Rekrutacja trwa do września. Edukacja jest odpłatna (110 zł miesięcznie), osoby bezrobotne, w ramach współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy są zwolnione z czesnego. Kierunek: opiekunka dziecięca przebiega w cyklu dwuletnim. Obejmuje, między innymi, przedmioty z zakresu psychologii, wychowania artystycznego i literatury dziecięcej oaz pielęgnacji, anatomii i fizjologii dziecka.
UG