Wystawa Marii Romany Gierczyńskiej „Inspiracje” będzie miała miejsce w Muzeum Ziemi Średzkiej w Dworze w Koszutach, które wraz z poznańską Galerią Okno pana Jacka Antowskiego jest organizatorem tego artystycznego wydarzenia. Wernisaż (za zaproszeniami) odbędzie się 10 i 11 września 2010, połączony z występem muzycznym Teatru Wielkiego z Poznania pt. „Chopin powrócił”. Wystawa czynna będzie do 24 października 2010.
Prace Marii Romany Gierczyńskiej to jej filozofia życia i śmierci (tytuł jednej z wystaw „Religie świata”) i wędrówki człowieka (tytuł wystawy „Droga do…). Podziwiamy bowiem nie tylko oryginalną technikę artystki, która z tkaniny wyczarowuje swoje światy, charakterystyczne dla jej oryginalnego stylu mniejsze i większe postaci, zdąrzające gościńcem ku przeznaczeniu. Największe wrażenie robią te wielkości człowieka, z fałdami „lejącej się” materii, w środku z tajemniczą przestrzenią do wypełnienia przez wyobraźnię i wrażliwość odbiorcy. Mnie przechodzi metafizyczny dreszcz. Umiejętnie dobrany podkład muzyczny, imitujący niewypowiedziane słowa i szepty, pomagają nam otworzyć się naszej intuicji na tajemnicę istnienia. Na Sacrum obecne w świecie, do którego dążymy i pragniemy zrozumieć przez Sztukę.
Wśród prac artystki jest wymowna wieża z drogą do Góry, pełna pnących się po niej postaci, kula zaludniona wędrowcami i inni pielgrzymujący grupami i w pojedynkę. Tajemniczy świat aniołów. Przejmująca Droga Krzyżowa. Fragmenty scenografii teatralnej. Postaci mnichów. Barokowych dam. Bo nawiązanie i inspiracja barokiem jest w pracach Marii Romany Gierczyńskiej bardzo czytelna. Jak i obecność w nim tajemnicy istnienia naszego ziemskiego życia-wędrówki. Na wystawie nie zabraknie również innych w technice prac: wycinanek. Na uwagę zasługuje fakt, że żadna mozaika się nie powtarza w swym wzorze, jak natura, która nie ma dwóch identycznych istnień. Technika różna, ale wspólny mianownik: zaduma nad filozofią życia.
Polecam więc refleksję nad tymi metafizycznymi tematami i odwiedzenie klimatycznego Dworu w Koszutach w trakcie trwania wystawy. Można zobaczyć tam też efekty pracy dyrektora Jacka Piotrowskiego nad modernizacją i upiększaniem tego uroczego miejsca (m.in. posadzka w holu), przeprowadzanych z pietyzmem i znawstwem historyka sztuki. Dworu, który żyje też wydarzeniami artystycznymi, w tym również występami kórnickiego Legionu.(koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego, scena faktu „Kto da więcej? Licytacja Zakopanego”, w planach „Strzał. Rzecz o Edwardzie hrabim Raczyńskim), za którą to gościnę serdecznie dziękujemy. Do odwiedzenia wystawy zaprasza też Państwa Maria Gierzyńska wraz z kórnickiem Stowarzyszeniem Teatralnym Legion, którego jest członkiem zarządu.
Anna Łazuka-Witek
Maria Romana Gierczyńska, Poznanianka z urodzenia, a z wyboru mieszkanka Ziemi Średzkiej (Kijewa). Studiowała nauki polityczne i filozofię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej „Schola Posnaniensis”, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Tkaniny Przestrzennej prof. Urszuli Plewki-Schmidt. Równocześnie uczestniczyła w zajęciach w Pracowni Architektury Wnętrz prof. Adolfa Szczepińskiego. Po ukończeniu studiów objęła asystenturę w Pracowni Tkaniny Przestrzennej prof. Urszuli Plewki-Schmidt, gdzie pracowała do 2006 roku. Obecnie członek zarządu kórnickiego Stowarzyszenia Teatralnego Legion.
Otrzymała wyróżnienie w Konkursie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na najlepszy dyplom ukończenia studiów w zakresie sztuk pięknych. Została uhonorowana wpisem do Złotej Księgi miasta Altenkunstadt w Niemczech. Na 12 Międzynarodowym Triennale Tkaniny Łódź 2007 otrzymała wyróżnienie honorowe. Również w 2007 roku na IV Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Trójmiasto 2007 otrzymała nagrodę S.P.A.W. Era-Art. Jej prace znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, depozyt w Klasztorze pocysterskim w Wągrowcu, w zbiorach w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.
Autorka scenografii. Uczestniczka wystaw i prezentacji, m. in.: w Muzeum Historii Miasta Łodzi (1998), w BWA w Katowicach (1998), w Galerii „Artis” w Kołobrzegu (1999), w Galerii ZPAP, w Sukiennicach w Krakowie (2000), w BWA Galeria Miejska w Tarnowie (2000), w BWA Galeria Miejska w Krynicy Górskiej (2000), w BWA Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp. (2000, 2002, 2004), w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2002, 2004, 2007, 2007, 2010), na Festiwalu Teatralnym Malta Off w Poznaniu (2002, 2004), w Muzeum Narodowym w Poznaniu (2002, 2004), w Muzeum Plakatu w Wilanowie (2002), w Akademii Muzycznej w Poznaniu (2003, 2004), w Synagodze w Altenkunstadt w Niemczech (2003), w Klasztorze pocysterskim w Wągrowcu (2003), w Muzeum Zamku Górków w Szamotułach (2003), w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (2003), na X Światowej Wystawie Scenografii i Architektury Teatralnej w Pradze (2003), w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu (2004), w Muzeum Miasta Gdyni (Gdynia 2007).
r