Nakładem Częstochowskiej Organizacji Turystycznej ukazał się długo oczekiwany I tom Przewodnika „Przydrożna kronika ziemi częstochowskiej”. Autorem publikacji jest Andrzej Siwiński, znany propagator turystyki rowerowej.
Podczas wieczoru promocyjnego książki 10 grudnia br. reprezentacyjną salę częstochowskiego Ratusza szczelnie zapełnili przyjaciele podróżnika, a także uczestnicy jego wypraw. W latach 2001-2009 Andrzej Siwiński zorganizował w sumie 109 wycieczek, co dało łącznie ponad sto tysięcy przejechanych kilometrów. Uczestniczyło w nich nawet do 133 osób. Terenem zainteresowania 78-latka był obszar byłego województwa częstochowskiego, czyli obecne powiaty częstochowski, kłobucki, myszkowski i lubliniecki oraz częściowo radomszczański, włoszczowski, oleski i pajęczański.
I tom „Przydrożnej kroniki ziemi częstochowskiej” zawiera 26 szczegółowo opisanych tras, o długości od 30 do 67 km. Z tekstów autora można się dowiedzieć, jakie podczas wyprawy będzie nam dane podziwiać zabytki oraz inne skarby Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jak jaskinie krasowe czy ostańce. Dodatkową zaletą jest szeroko przybliżony kontekst historyczny poszczególnych miejsc.
Publikacja jest przy tym bardzo obwicie ilustrowana, dzięki czemu stanowi również wspaniałą pozycję dla osób, które z różnych powodów na rowerze jeździć nie mogą.
Przewodnik jest wydany elegancko, na dobrej jakości papierze. Estetycznie prezentuje się bez zarzutu. Projekt graficzny wykonał Włodzimierz Karankiewicz.
Na przyszły rok planowane jest ukazanie się II części tej atrakcyjnej dla miłośników turystyki rowerowej, ale nie tylko, książki.
Andrzej Siwiński swoje pasje podróżnicze realizuje aktywnie od siedemnastu lat. Ich pokłosiem są liczne materiały prasowe, ukazujące się również na łamach „Gazety Częstochowskiej”.
W tym roku ukazała się jeszcze inna publikacja autorstwa podróżnika: „Przydrożne i cmentarne ślady września 1939 na ziemi częstochowskiej”.
DeKa