45 tysięcy mieszkańców naszego kraju to osoby bezdomne. Około 80 proc. tej grupy to mężczyźni, niemal 90 proc. bezdomnych to długotrwale bezrobotni, zaledwie 4 proc. z nich posiada stałe zatrudnienie.
W 1996 roku Dzień Ludzi Bezdomnych został zainicjowany przez Marka Kotańskiego – twórcę Markot-u i Monar-u. Chodziło o zwrócenie uwagi Polaków na problem bezdomności nie tylko w zimowym “okresie dyżurnym”. Miał on choć odrobinę przeciwdziałać stereotypom krzywdzącym bezdomnych, ukazujących ich jako osoby uzależnione od alkoholu, charakteryzujące się postawą roszczeniową, pozbawione ambicji “wyjścia na prostą”.
Pozytywnym przykładem – który warto upowszechniać w Dniu Ludzi Bezdomnych – odmiennej od stereotypu postawy bezdomnych jest Partnerstwo “Wyprowadzić na Prostą”, zainicjowane przez Zarząd Główny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu, a realizowane także w Częstochowie.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS. Stosowana przez Partnerstwo metoda towarzyszenia (skutecznie stosowana wobec osób bezrobotnych, imigrantów we Francji) jest odpowiedzią na zgłaszaną na polskim rynku pracy potrzebę indywidualnej pomocy grupom mającym szczególne problemy z integracją i reintegracją zawodową – w tym osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością. Jej skuteczność wynika nie tylko z działań ukierunkowanych na indywidualny rozwój beneficjenta (bezdomnego), ale także z etapowości i elastyczności – dostosowania oferty pomocy do indywidualnych potrzeb i możliwości beneficjenta. Kluczowym elementem we wdrożeniu metody jest akompaniator – osoba bezpośrednio udzielająca wsparcia bezrobotnemu w procesie aktywizacji zawodowej. Metoda towarzyszenia realizowana jest w 11 lokalnych PUNKTACH AKTYWIZACJI BEZROBOTNYCH w całej Polsce (wystartowały jesienią 2005 roku) – Bielice k/Nysy, Bytom, Częstochowa (ul. Mickiewicza 5/17), Gliwice, Kielce, Łódź, Ostrów Wlkp., Rybnik, Sanok, Sosnowiec, Zabrze.
PAB jest miejscem indywidualnych spotkań akompaniatora z – bezdomnym. Jest to placówka zapewniająca poczucie intymności i bezpieczeństwa, przyjazne miejsce otrzymywania wsparcia. PAB oferuje także wiele form pomocy mającej na celu naukę poruszania się po rynku pracy, zdobycie przez beneficjentów umiejętności interpersonalnych, aktywizację i reintegrację społeczną oraz najważniejszy efekt końcowy – znalezienie, podjęcie i utrzymanie pracy.
PAB-y osobom bezdomnym zapewniają: spotkania indywidualne z akompaniatorem, warsztaty motywacyjne i grupy wsparcia, wsparcie specjalistów (psycholog, terapeuta, prawnik), pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, bezpośredni dostęp do komputera i urządzeń biurowych,
szkolenia komputerowe, poradnictwo zawodowe, dostęp do oferty szkoleń zawodowych, dostęp do ofert pracy, różne formy aktywizacji społecznej.
Zawodowe zaktywizowanie osoby bezdomnej wymaga od 6 do 12 miesięcy intensywnej pracy. Miesięcznie jeden PAB jest w stanie udzielać pomocy jednocześnie od 50 do 60 beneficjentów, średni koszt wprowadzenia jednej osoby bezdomnej na rynek pracy, wraz z działaniami towarzyszącymi, wynosi ok. 1500-2500 zł; to nie więcej niż 200 zł miesięcznie.
Liczby i statystyki
3739 potencjalnych beneficjentów “Wyprowadzić na prostą” zostało poinformowanych o możliwościach uzyskania pomocy,
1500 osób skorzystało z pomocy doraźnej w PAB-ie,
352 osoby skorzystały lub obecnie korzystają z pełnej oferty pomocowej PAB-ów (w tym: 207 mężczyzn i 145 kobiet, 177 bezdomnych i 175 zagrożonych bezdomnością),
1504 osoby skorzystały z pomocy doraźnej (jednorazowej, czyli np. uzyskały poradę dotyczącą rynku pracy, uzyskały dostęp do aktualnych ofert pracy),
166 osób wzięło udział w wyjazdowych warsztatach motywacyjnych,
642 oferty pracy przedstawiono beneficjentom,
670 dokumentów aplikacyjnych stworzono przy pomocy akompaniatora,
269 rozmów kwalifikacyjnych odbyli beneficjenci-bezdomni.
Dotychczas 100 osób bezdomnych dzięki “Wyprowadzić na prostą” podjęło zatrudnienie na podstawie umów o pracę.
Biuro Projektu “Wyprowadzić na prostą”
ul. Kołłątaja 26A, 50-007 Wrocław
tel. (071) 346 – 10 – 82
PAB w Częstochowie:
ul. Mickiewicza 5/17
42-200 Częstochowa
tel. (034) 365 44 98
e-mail: pab_czestochowa@wnp.org.pl
R