KĄCIK OBSERWATORA PRZYRODY / NIESPODZIANKA W SZOPIE


Było to w październiku. Wieszając narzędzia ogrodnicze w szopce na działce, w jej narożniku, pod sufitem zobaczyłem gęstą pajęczynę. Po bliższej obserwacji stwierdziłem, że jest to oprzęd z kokonem w środku.

 Oto kokon pająka

 

Cały oprzęd był wielkości paczki zapałek, kokon był zamknięty, kulisty i zawieszony na 11 odciągach. Jak widać na zdjęciu, przy kokonie czuwała samica, która przy każdym poruszeniu oprzędu chowała się za kokonem. Zapewne w kokonie były już złożone jaja. Jaki to pająk tworzy takie dzieła? Ustalenie gatunku to trudna i odpowiedzialna rzecz. Liczba gatunków pająków z rodziny lejkowcowatych określana jest na kilkaset. Literatura podaje, że jest taki gatunek lejkowca, który występuje w domach, altanach, piwnicach. Być może ten gatunek wybrał moją szopkę na miejsce rozwoju swojego potomstwa.

W terenie, pośród wysokich roślin i krzewów, częściej widuje się lejkowca labiryntowca. Latem, ten gatunek pająka, zawiesza z pajęczyny swój osobliwy lejek łowny. Ten pająk nie rozwiesza szerokiej pajęczyny łownej, a na ofiary wyczekuje przy lejku. Jesienią dodatkowo buduje charakterystyczny kokon, w który składa jaja.

Oto dzieło lejkowca labiryntowca. Jaja zimują w kokonie, a samica broni ich aż do śmierci głodowej, czyli do późnej jesieni.

 

 

Pająki w wielu z nas budzą przerażenie. Znana jest arachnofobia, czyli wyolbrzymiony lęk przed pająkami. Pająki są pożyteczne i w piwnicy, i w altanie, i na łące.

 

 

tekst i zdjęcia: NIKODEM MĄCZYŃSKI

nikodemmaczynski@wp.pl

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *