KAMPANIA EDUKACYJNA TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 38 W CZĘSTOCHOWIE
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Częstochowie zorganizowało w Szkole Podstawowej nr 38 w Częstochowie Regionalną Olimpiadę Zdrowia dla Dzieci i Młodzieży ph. „Gorzkie życie z cukrzycą”, 29 września 2016 roku sześćdziesięcioro uczniów szkół podstawowych i gimnazjów podczas warsztatów przygotowało zdrowe i smaczne przekąski. Uczestniczy wykazali się też dużą znajomością zasad dietetyki i udzielania pierwszej pomocy.
– To druga edycja programu edukacyjnego pn. „Zapobiegamy nadwadze i cukrzycy”, który organizujemy w ramach współpracy z Zarządem Województwa Śląskiego. W tym roku przewodnią ideą kampanii jest hasło „Cukrzyca to nie wyrok”. Program realizujemy poprzez zajęcia edukacyjne, warsztaty praktyczne, konkursy, które odbywają się we wszystkich placówkach opiekuńczo-wychowawczych wsparcia dziennego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – mówi Teresa Sidorkiewicz, prezes TPD w Częstochowie. Spotkania oprócz SP 38, gdzie mieści się placówka TPD – Środowiskowe Ognisko Wychowawcze nr 1, miały miejsce w placówkach TPD przy ul. Kwiatkowskiego 3 m 1 w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym nr ”, w Kiedrzynie, przy ul. Ludowej w Szkole nr 30 w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym nr 4” i Świetlicy Socjoterapeutycznej przy ul. Nowowiejskiego, ale także poza Częstochową, w Kusiętach i Olsztynie.
Prezes Sidorkiewicz podkreśla konieczność promocji zdrowego i racjonalnego odżywiania. – Dzisiaj dostrzegamy coraz poważniejszy problem nadwagi i otyłości u dzieci, stąd niezbędna jest edukacja zarówno wśród młodzieży jak i ich rodziców. Jeśli chodzi o cukrzycę to nawiązaliśmy kontakt ze Stowarzyszeniem Diabetyków w Częstochowie. Prezes Zbigniew Wawrzyniak i jego działacze są otwarci na aktywną współpracę, choćby poprzez organizowanie prelekcji. Założyliśmy także internetową platformę do wzajemnej komunikacji oraz pozyskiwania informacji na temat cukrzycy. Na liczne pytania, jak chronić się przed cukrzycą i jak w przypadku zachorowania postępować odpowiadają dietetycy. Współpracujemy z Lidią Krawczyk i Małgorzatą Stanior. Nawiązaliśmy też współpracę ze Szkołą Gastronomiczną, gdzie organizujemy pokazy i warsztaty dla naszych podopiecznych. Przy zdrowym odżywianiu zalecamy dużo ruchu. Zależy nam na pobudzeniu aktywności dzieci, bo zdrowie jest przecież najważniejsze – dodaje Teresa Sidorkiewicz.
W SP 38 na status szkoły promującej zdrowie. – Już jedenasty rok systemowo uczymy naszych uczniów prawidłowego ożywiania, Dziewięć lat temu uzyskaliśmy certyfikat drugiego stopnia szkoły promującej zdrowie sieci szkół województwa śląskiego, pięć lat temu mieliśmy już certyfikat pierwszego stopnia, a rok temu odebraliśmy krajowe wyróżnienie. Jesteśmy w wielu programach edukacyjnych. Z TPD utrzymujemy stałe kontakty od siedemnastu lat, kiedy powstało w naszej szkole I Ognisko Środowiskowe pod patronem TPD. Od zeszłego roku podjęliśmy współpracę z dietetykiem, z Małgorzatą Stanior, która świetnie prowadzi warsztaty praktyczne. Myślę, że nasze prozdrowotne działania i sportowa aktywność, jesteśmy przecież szkołą o profilu sportowym, przynoszą wymierne efekty. Dzięki treningom, jak pokazały badania, w naszej szkole jest niewiele dzieci z wadami postawy, co dzisiaj jest bardzo powszechne – mówi Anna Dymek, dyrektor SP 38. Jak dodaje szkoła planuje jeszcze ustawić źródełka wody pitnej na korytarzach, by w ten sposób promować picie wody zamiast słodkich napojów.
URSZULA GIŻYŃSKA