Zdrowe odżywianie latem


O tym, jak najlepiej skomponować swój jadłospis latem rozmawiamy z dietetyk Marią Mikołajczyk z Miejskiego Szpital Zespolonego przy ul. Mirowskiej.

Czy pora roku ma wpływ na sposób naszego odżywiania?
– Na pewno tak. Upały, które towarzyszą nam latem skłaniają do przejścia na lekkostrawną dietę. Najlepiej byłoby ograniczyć kaloryczność posiłków i komponować jadłospis z naturalnych składników. Należy dobierać produkty o wysokiej wartości odżywczej, dużej objętości, a stosunkowo niskiej zawartości kalorii. Najlepszym tego przykładem są warzywa, owoce, chude mleko i jego przetwory, chude mięsa.
Jakie napoje powinny się znaleźć w naszym menu?
– Przede wszystkim należy bardzo dużo pić, aby regularnie usuwać z organizmu toksyny. I tu, pierwszeństwo ma naturalna niegazowana woda mineralna. Najlepiej byłoby ją pić w nieograniczonych ilościach. Mleko jest często źle tolerowane u osób starszych, ale nie należy go całkowicie wyłączać z jadłospisu. Mamy do wyboru przetwory mleczne: jogurty, maślanki, kefiry. Nie każdy też może pić soki. Dla tych alternatywą są nowe koktajle orzeźwiająco-chłodzące. Przygotowuje się je z arbuza, kwaśnego mleka z dodatkiem mięty. Doskonale sprawdzają się w wysokich temperaturach i gaszą pragnienie.
W okresie letnim szczególnie narażeni jesteśmy na zatrucia pokarmowe.
– Tak, zwłaszcza, gdy nie przestrzegamy higieny lub jadamy w miejscach, gdzie nie jest zbyt czysto, wówczas łatwo o zatrucie. Często popełnianym błędem przy biegunkach jest głodówka. Absolutnie nie należy rezygnować z pokarmów. Jeżeli zatruciu towarzyszy łagodna biegunka i bóle brzucha, stosujemy diety ryżowe, kleiki połączone z zupą marchwianką, pijemy na przemian ziołowe herbaty z melisy, dziurawca, rumianku, lipy. Nie wolno nam doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego powinniśmy jak najwięcej pić. Jeżeli zatrucie jest ostre, należy, jak najszybciej zgłosić się do lekarza, możemy być bowiem zagrożeni salmonellą bądź gronkowcem złocistym.
A co z osobami, które mają problemy kardiologiczne? Czy letnia dieta może mieć wpływ na lepsze funkcjonowanie serca?
– Tak, szczególnie w okresie letnim mamy do czynienia z bardzo dużą ilością wylewów, udarów. Należy więc jeść chudo i jeszcze raz chudo. Pić dużo płynów, nie objadać się, jeść częściej , a w małych ilościach. Ograniczyć trzeba spożywanie słodyczy, spożywać około 75 dag dziennie warzyw i owoców (oprócz ziemniaków), zwłaszcza w postaci surówek z kefirem, chudym jogurtem, olejem. Zawarte w nich witaminy: C, beta-karoten, E oraz flawonoidy neutralizują szkodliwe dla nas rodniki tlenowe, zapobiegają zakrzepom krwi, np. katechina zawarta w czerwonych winogronach. Powinniśmy ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, nadmiar żelaza pochodzącego z tego mięsa może wpływać na choroby układu krążenia. Najlepiej byłoby zrezygnować ze smażenia i pieczenia mięs, bo te chłoną tłuszcz. W czasie takich procesów powstają w potrawach związki chemiczne zwane aminami heterocyklicznymi, które przyspieszają procesy starzenia, a mogą także uszkodzić mięsień sercowy czy zainicjować chorobę nowotworową.
Dziękuję za rozmowę.
R

Diety:

Weekendowe diety oczyszczające poprawiają samopoczucie, dodają energii i witalności. Nie są rygorystyczne, trwają zaledwie 2 dni! Jemy wówczas lekkostrawne pokarmy, dużo błonnika, owoce, ryż, kasze, unikamy natomiast soli, tłuszczu, pijemy niegazowaną wodę mineralną, ziołowe lub owocowe herbatki bez dodatku cukru. W rezultacie pozbywamy się z organizmu toksyn i uczucia nadmiernej “ciężkości”.
A oto niektóre z weekendowych diet:

Dieta ZIEMNIACZANA:
Podstawą w tej diecie są właśnie ziemniaki, maja one dużo potasu regulującego poziom wody w naszym organizmie. Ponadto zawierają dużą ilość węglowodanów, dzięki którym podnosi się poziom cukru we krwi. W czasie trwania tej diety nie odczuwamy napadów tzw. “wilczego apetytu”. Śniadanie rozpoczynamy zupą z ziemniaków i zieloną herbatką. Obiad komponujemy z ziemniaków w mundurkach i herbatki owocowej. Na kolację możemy przyrządzić puree ziemniaczane i wypić niegazowaną wodę mineralną.

Dieta RYŻOWA:
Ryż zawiera dużo błonnika, który zmusza organizm do pozbywania się złogów. Ponadto reguluje przemianę materii. Najbardziej “wartościowy” jest ciemny, nieczyszczony ryż.
Śniadanie rozpoczynamy miseczką ugotowanego ryżu z dodatkiem miodu i jogurtu oraz zieloną herbatą. Na obiad przygotowujemy risotto z długoziarnistego ryżu i gotowanych warzyw, pijemy ziołową herbatę. Na kolację możemy zjeść zapiekany ryż z jabłkami i wypić wodę mineralną.

Dieta JABŁKOWA:
Jabłka są cennym źródłem pektyn oczyszczających przewód pokarmowy i obniżających poziom cholesterolu. Na śniadanie szykujemy surowe jabłka z wodą mineralną dodatkiem cytryny. Obiad komponujemy z pieczonych jabłek z cynamonem. Taka potrawa doskonale wpływa na podrażnioną wątrobę. Do tego wypijamy herbatę owocową. Kolacja składa się z surówki z jabłek z łyżeczką jogurtu, pijemy zieloną herbatę.
POWODZENIA!

ANNA WOJTYSIAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *