ZŁOTY POTOK
10 i 11 września 2011 roku Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku przyłączyło się do obchodów XIX Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne spotkania odbyły się pod hasłem „Muzeum – interpretacja wiedzy”, a uczestniczyło w nich ponad siedemset osób.
Pierwszy dzień poświęcony był historii powstawania wystawy. W świat kultury i sztuki Afryki zachodniej przeniosła nas pani Katarzyna Podyma z Muzeum w Żorach.
Druga część przybliżyła muzea europejskie, m. in.: Dion w Grecji na południe od Salonik, miasta odkrywanego z końcem lat 70. do dzisiaj. Był to przykład na pozyskiwanie źródeł archeologiczno- historycznych odnoszących się do epok od przełomu VI/V w p.n.e. do okresu wczesnochrześcijańskiego. Z kolei Muzeum Narodowe w Sztokholmie było bodaj najlepszym przykładem jak należy tworzyć historię-syntezę narodową dziejów Państwa. Zaś najlepszym przykładem interpretacji wiedzy muzealnej było zaprezentowanie Muzeum Wazy w Sztokholmie. To spojrzenie na muzealnictwo przedstawił dyrektor Muzeum Andrzeja Kuźma.
Obaj prelegenci podzielili się doświadczeniami z własnych prac terenowo-badawczych, co zilustrowali bogatą prezentacją multimedialną.
Słoneczna niedziela upłynęła w klimacie kultury regionu, ilustrowanej pieśnią i strojem ludowym. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprezentował min. strój śląski, podhalański Beskidu żywieckiego i krakowski. Drugim gościem był zespół folklorystyczny „Janowianie”, którego szefowa Danuta Kuczyńska-Pytel opowiadała o prezentowanych strojach i piosenkach ludowych. Najmłodsi mieli możliwość tworzenia i poznawania kultury swojego regionu podczas warsztatów artystycznych zorganizowanych przez Dział Edukacji oraz Dział Sztuki i Etnografii Muzeum Regionalnego. Gościem warsztatów była członkini Jurajskiego Stowarzyszenia Artystów i Twórców Ludowych Elżbieta Siemion, która wraz z dziećmi wykonywała piękne kwiaty ludowe z bibuły – przekazując tym samym pokoleniową wiedzę o kulturze regionu.
W ramach XIX Europejskich Dni Dziedzictwa ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Kultura regionu – z rodzinnych archiwów”. Prace plastyczne można składać
do 31 października 2011 roku. Muzeum składa serdeczne podziękowania Jurajskiemu Stowarzyszeniu Artystów i Twórców Ludowych, Gminnej Bibliotece Publicznej w Janowie oraz Samorządowemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Janowie za nieocenioną pomoc.
GAW