Rozmawiamy z Agnieszką Kłodą-Dębską, zastępcą dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej.
Poczta Polska stała się w ostatnim czasie ciekawym reprezentantem polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej, tworząc unikalne dzieła sztuki zapisane w wydawanych od lat przepięknych emisjach filatelistycznych /znaczkach pocztowych.
– Od lat wspieramy ważne wydarzenia kulturalne, społeczne i edukacyjne odbywające się zarówno Polsce, Europie jak i na całym świecie, wspierając promocję naszego kraju poprzez nasze polskie/pocztowe produkty jakimi są te maleńkie dzieła sztuki.. Większe wydarzenia o charakterze edukacyjnym, społecznym czy kulturalnym honorujemy specjalnymi okolicznościowymi wydaniami serii znaczków filatelistycznych, które cieszą się dużą popularnością w Polsce i na świecie. Nasze znaczki i towarzyszące im publikacje, oprócz walorów estetycznych, pełnią funkcje zarówno edukacyjne jak i poznawcze, co jest postrzegane i dobrze przyjmowane ale i wyróżniane nagrodami także na świecie. Przykładem może być np. fakt, ze we wrześniu odbierzemy w Brukseli nagrodę za rytowany znaczek z wizerunkiem marszałka Piłsudskiego, uznany za jeden z najpiękniejszych w UE wydany w 2014r. . Szczególnie ważne są dla nas te nagrody/ wyróżnienia, bowiem aż pięciokrotnie w minionych latach zdobyliśmy w Asiago we Włoszech nagrody za najpiękniejsze znaczki na świecie – najważniejsze filatelistyczne nagrody świata – pokonując każdorazowo kilkuset kandydatów. Laureatami byliśmy min. za piękne emisje Kocham Cię, EUROPA czy za serie 455 lat Poczty Polskiej. motywem przewodnim ostatniego był przekrojony pień dębu/drzewa wielopokoleniowego, zaś symbolicznymi słojami wiekowymi wyznaczyliśmy mile czasu. Ale przed nami, jeszcze w tym roku, kilka prestiżowych nagród do odbioru, za wydawnictwa związane z Janem Pawłem II – główna nagroda- medal Św. Gabriela za emisję wydaną pn. Kanonizacja Jana Pawła II, którego emisja została wydana wspólnie z PocztaWatykanskaw2014. Cenimy równie wysoko nagrody św. Gabriela za znaczki o tematyce sakralnej, bowiem nagroda ta jak wspomniana wyżej jest wyróżnieniem dla znaczka najpiękniejszego na świecie tym razem w kategorii o tematyce sakralnej, W naszej historii to już czwarte wyróżnienie w tej dziedzinie i ufamy, że nie ostatnie, choć konkurencja ma całym świecie jest zawsze bardzo silna.
Poza biznesowa działalnością pragniemy aby nasza firma z 457-letnią historią i tradycjami, pokazywała dziedzictwo narodowe i utrwalała ważne historyczne wydarzenia dla przyszłych pokoleń. Jednocześnie zależy nam, by przywrócić szacunek dla polskiego znaczka i polskiej filatelistyki w taki sposób aby już najmłodsze pokolenie interesowało się tym pięknym hobby i kolekcjonowało mądre, najpiękniejsze i najbardziej interesujące serie przez nas wydawane.
Otrzymaliście Państwo w tym roku nagrodę Godła Promocyjnego Teraz Polska.
– Godło promocyjne Teraz Polska otrzymaliśmy już po raz drugi za nasza działalność wydawniczą promująca poprzez znaczki nasz kraj w świecie. Tym razem jednak uzasadnienie wyróżnienia było wyjątkowe, bowiem otrzymaliśmy za działalność o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i społecznym. na przykładzie wydanego przez nas albumu „Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej”, pokazanego na tle historii pontyfikatu Jana Pawła II a tym samym historii Polski i Europy tamtego okresu Stworzyliśmy piękny katalog-album, w którym zamieściliśmy wszystkie walory filatelistyczne, jakie Poczta wydała za życia Sw Jana Pawła II i po Jego śmierci. Zrobiliśmy piękną historię o latach pontyfikatu Jana Pawła II, przez które przeprowadził nas Święty swoim nauczaniem. Chodziło o pokazanie wielkiego Polaka Jego nauczania oraz naszych pięknych emisji w taki sposób aby polskimi znaczkami, tekstami, wspaniałymi fotografiami z całego świata promować nasz kraj w świecie. Na każdej stronie albumu widnieje krótki cytat papieski, myśl przewodnia zaczerpnięta z nauczania w języku polskim, angielskim i włoskim, fragment przemówienia/nauczania papieskiego które wygłaszał podczas pobytu w naszym kraju, delikatna grafika oraz znaczek filatelistyczny. Tę przepiękną podróż wieńczy tajemnicza koperta, którą zamieściliśmy na końcu publikacji. Znajduje się w niej wysokiej jakości reprodukcja kilku wybranych stron oryginału rękopisu „Tryptyku Rzymskiego” – z oryginalnymi skreśleniami, dopiskami, datami a na jednej ze stron można dostrzec ślady atramentu rozmytego prawdopodobnie łzami samego Świętego Album trafił do rąk wielu znamienitych postaci w Polsce i na świecie. Album trafił także do rąk obecnego Papieża Franciszka oraz do rąk emerytowanego papieża Benedykta XVI ,w podziękowaniu za beatyfikację Jana Pawła II, która rozpoczęła drogę do Jego rychłej kanonizacji. Papież Benedykt XVI po otrzymaniu albumu napisał do nas bardzo wzruszający list co utwierdziło nas w przekonaniu, ze było warto
Do powstania tej niezwykłej publikacji zainspirowały mnie świąteczne życzenia J.E. kardynała Stanisława Dziwisza, które kiedyś otrzymałam a w których znalazłam cytat wypowiedzi Jana Pawła II na temat świąt i choinki. Pomyślałam wówczas z zachwytem, że Jan Paweł II potrafił mówić pięknie i mądrze na każdy temat do każdego, dlatego wydawało nam się, że było warto ten wielki dorobek intelektualny naszego Wielkiego Świętego, to nauczanie wykorzystać otwarcie do ludzi. Wybór fragmentów, dobór tekstów nie był łatwy ale warto było się trudzić Przygotowując ten album, staraliśmy się, żeby była to publikacja przemawiająca swą treścią do wszystkich którzy kiedykolwiek zapragną do niej zajrzeć.
Czy postać Jana Pawła II jest dla Poczty Polskiej szczególnie wyjątkowa?
– Jan Paweł II jest i będzie w sercach Polaków na pewno jeszcze długo, ale jeżeli nie będziemy jego spuścizny pielęgnowali i przypominali młodemu pokoleniu kim był ten Wielki Człowiek, to pamięć o będzie słabnąć. Wspominam ze smutkiem, jak będąc osobą młodą, nie doceniałam obecności Jana Pawła II na ziemi, bo wciąż wydawało mi się, że mamy czas a On będzie on żył wiecznie. Kiedy umarł, dostrzegłam z żalem, jak mało słuchałam, czytałam, przyglądałam się. Chciałabym, by młodzi ludzie dzisiaj lepiej Go poznali. I teraz to od nas, naszego dorosłego pokolenia, zależy by Jego osobę przybliżać młodemu pokoleniu i wskazywać na Jego jakże ważne i mądre nauczanie, na wielkie świadectwo życia i miejsce w dziejach naszego kraju i świata.
Najbliższe zadania?
– Od wielu miesięcy przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży. Wydajemy trzyletnią serię pięknych znaczków. Pierwsze dwa znaczki wyszły już w grudniu 2014 roku. W kwietniu br. ,w rocznicę kanonizacji Jana Pawła II, wydaliśmy drugą, podwójną emisję, Trzecia pojawi się na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku I będzie to piękna emisja z wizerunkiem Papieża Franciszka oraz Młodzieży z całego świata Przygotowujemy też znaczki na 1050. rocznicę chrztu Polski oraz z okazji wielu wydarzeń kulturalnych, kościelnych, społecznych, sportowych rocznicowych honorując tym samym to co dla naszego kraju i naszego społeczeństwa w Polsce i świecie najważniejsze.
Filatelistyka związana jest nierozerwalnie z Pocztą. W ostatnich latach nastąpiło – co warto podkreślić – wysoce artystyczne i patriotyczne ukierunkowanie tej formy działalności.
– Od 1993 roku Poczta Polska i filatelistyka to jedna nierozerwalna gałąź. Celem filatelistyki zawsze było uczyć, zaciekawiać, upamiętniać i bawić. Od lat systematycznie i konsekwentnie, jako Poczta Polska, działamy z nastawieniem, by znaczek niósł walory duchowe, artystyczne i estetyczne. Do każdego projektu podchodzimy z pietyzmem. Przykładem niech będzie ubiegłoroczny znaczek z kanonizacji Jana Pawła II, przedstawiający namalowany portret Papieża, na podstawie zdjęcia z 1979 roku wykonanego przez niemieckiego fotografa. Chcieliśmy jednak przekazać coś więcej i stworzyliśmy bardzo ciekawy projekt aureoli na głową świętego, która tylko pozornie wydaje się być zbudowana z nierównych złotych linii. Dzięki zastosowaniu metody mikrodruku wpisane zostało 35 najważniejszych zawołań papieskich z okresu pontyfikatu Jana Pawła II, co świetnie można sprawdzić stosując lupę.
Czy ta Pani działalność jest właśnie misją?
– To kawałek mojej pracy, dzięki której – parafrazując słowa śp. biskupa Chrapka – mam nadzieję, pozostawić swój ślad na Ziemi. Myślę, że każdą chwilę trzeba wykorzystać na realizację dobrych, twórczych zadań, do których się zostało powołanym. I wykonywać je z radością i miłością.
I wówczas światło świeci z każdego dzieła..
– U nas w postaci znaczków.
Dziękuję za rozmowę.
Urszula Giżyńska