W Bibliotece Głównej Akademii im. Jana Długosza otworzono wystawę „Szczęście. Sposoby zapisu”.
Prezentowane eksponaty są reprodukcjami różnego rodzaju dzieł sztuki i utworów, zgromadzonych w zbiorach książek i albumów uczelnianej placówki czytelniczej. Ich wyselekcjonowaniem zajęła się Teresa Kulisiewicz z Działu Informacji Naukowej i Bibliografii. – Było smutno, ponuro, więc dyrektor Alicja Raczyńska zdecydowała, że zorganizujemy wystawę o szczęściu. Żeby ludziom było weselej. Zastanawialiśmy się, jak podejść do tematu, bo każdy inaczej odbiera szczęście. Właściwie można powiedzieć, że ilu jest ludzi na świecie, tyle definicji szczęścia – komentuje dla „GCz” T. Kulisiewicz.
Efekt jej pracy jest bardzo urozmaicony. Na ekspozycji możemy zobaczyć obrazy znanych malarzy (m. in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera), cytaty i utwory poetyckie (m. in. Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Kazimierza Wierzyńskiego), także fotografie. Swoje miejsce znalazły tu również całe pozycje książkowe, jak na przykład filozofia Władysława Tatarkiewicza, który wiele napisał o zagadnieniu szczęścia oraz pracownika AJD Ireneusza Świtały.
Dzięki tej różnorodności widz rzeczywiście może zmierzyć się z tematem na wielu płaszczyznach i znaleźć coś dla siebie, zgodnie z założeniem organizatorów, na poprawienie nastroju.
Oprawę plastyczną przygotował wykładający na Wydziale Artystycznym uczelni częstochowski artysta Jacek Łydżba.
DeKa