W Warszawie odbyła się uroczysta Gala Laureatów dużego ogólnopolskiego projektu plastycznego pod hasłem „Kwiaty dla Babci i Dziadka”.
Na konkurs nadesłano około tysiąca prac, ale laureatów było tylko 1dwunastu. Wśród nich znalazły się dwie reprezentantki Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole: Teresa Wolbiś, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej i Małgorzata Gęga, uczennica klasy III – Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z ul. Okrzei w Częstochowie.
– Tradycją stało się, że Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole od lat organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny pod hasłem „Kwiaty dla Babci i Dziadka”, a nasze Stowarzyszenie bierze w nim aktywny i efektywny udział, zdobywając duże sukcesy – stwierdza prezes CzSPSz Bogumił Dobosz.
W roku szkolnym 2010/2011 w projekcie wzięło udział jedenaście szkół różnego szczebla z Częstochowy i powiatu częstochowskiego, przesyłając 78 prac plastycznych, wykonanych różnymi technikami malarskimi. Spośród nich artystyczna komisja ze CzSPSz wybrała 20 i przesłała do oceny komisji etapu finałowego w Warszawie. Wcześniej prace uczniów pokazano na wystawie pokonkursowej.
– 19 stycznia 2011 Krajowe Stowarzyszenia Pomocy Szkole oraz Urząd Miasta Stołecznego w Warszawie zorganizowały uroczystą Galę Laureatów konkursu. Patronat honorowy przyjęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Honorowym ambasadorem projektu jest Conrado Moreno, natomiast honory Babci i Dziadka pełnili – Halina Rowicka i Krzysztof Kalczyński. W uroczystości wzięli udział także: Teresa Lipowska, Ewa Ziętek, Anna Seniuk, Witold Pyrkosz, Marek Siudym i Janusz Tylman. Galę prowadzili Dorota Gardias i Marcin Krawczyk, aktor z filmu „Plebania” , a część artystyczną z dużym profesjonalizmem zapewnili m.in. Joanna Stefańska-Matraszek i Robert Kudelski – relacjonuje Stefania Barczyk z CzSPSz. W czasie uroczystości wręczono dyplomy, książki, upominki wszystkim laureatom i ich artystycznym opiekunom. – Wzruszającym momentem Gali było oddanie hołdu już nieżyjącemu, a zaprzyjaźnionemu i oddanemu całą dusza temu projektowi, znakomitego aktorowi Wojciechowi Siemionowi. Wojciech Siemion odszedł od nas w 2010 r. i bardzo nam Go brakowało – dodaje Danuta Polak. W imieniu Stowarzyszenia, kierownik biura Ewa Juraszek zaprasza do udziału w następnych edycjach różnych konkursów tego interesującego projektu.
Na Galę Laureatów zostały zaproszone obie laureatki, ich opiekunowie – nauczyciele, rodzice, a także przedstawiciele Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Podzieli się z nami swoimi opiniami.
Teresa Wolbiś
– Talent plastyczny mam po rodzicach, którzy są plastykami. Najbardziej lubię malować motywy kwiatowych. Lubię też czytać o zwierzętach.
Małgorzata Gęga
– Spośród różnych technik wybieram najczęściej rysowanie pastelami olejnymi. Gram na gitarze, lubię czytać ksiązki, interesuję się fotografią.
Jowita Jagusiak-Gondro, opiekunka M. Gęgi:
– Małgosia uczęszcza od roku na moje zajęcia koła „Młodzi Twórcy”. Cieszę się, że jej praca spodobała się jurorom, gdyż dodało jej to nie tylko zapału do pracy, ale przede wszystkim pewności siebie.”
Joanna Miodek, opiekunka T. Wolbiś
– Jestem bardzo zadowolona, że moja uczennica została tak wysoko wyróżniona, zauważono jej talent, doceniono wysiłek. Została dowartościowana, a to bardzo ważne
Janina Grewenda, dyrektorka szkół obu nagrodzonych uczennic.
– Cieszę się, gdy nasi uczniowie odnoszą sukcesy w kolejnych edycjach tego przedsięwzięcia. Po raz pierwszy został nagrodzony Rafał Tomczyk, który w 2009 r. zajął trzecie miejsce. Gratuluję uczniom i ich nauczycielom, opiekunom, koordynatorowi współpracy z Częstochowskim Stowarzyszeniem Pomocy Szkole – Annie Kołodziejczyk, Joannie Miodek i Jowicie Jagusiak-Gądro”.
foto
Dziewczynka na zdjęciu z p. Pyrkoszem -Teresa Wolbiś,
na drugim zdjęciu – Małgorzata Gęga, zbiorowe zdjęcie – Honorowi Babcie i Dziadkowie w poszczególnych latach
StBa