WYDAWNICTWA LOP


„Jura Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńska. Kamień wapienny, jego pochodzenie, budowa i zastosowanie”

 

 

Nakładem Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie ukazała się już druga książka dotycząca Jury autorstwa częstochowskiego pasjonata przyrody Edwarda Sokołowskiego. Tym razem autor swą publikację „Jura Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńska wyposażył w przebogaty materiał zdjęciowy architektury z Jury Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńskiej, w tym z Ziemi Częstochowskiej, Krakowa i Pieskowej Skały.

„Kamień wapienny, jego pochodzenie, budowa i zastosowanie” skupia się na genezie i właściwości kamienia wapiennego, który stał się podstawą jurajskiego budownictwa. Wykorzystywano go do budowy zamków obronnych już w czasach Kazimierza Wielkiego. Za przykład mogą posłużyć ruiny zamków w Olsztynie, Mirowie, Ogrodzieńcu, Smoleniu, Rabsztynie czy przepięknie odbudowany na przełomie XX i XXI wieku zamek w Bobolicach. Z kamienia węgielnego stawiano także małą architekturę, jak studnie, przydrożne kapliczki czy wapienniki, a także domy mieszkalne – takie budynki można zobaczyć w Częstochowie przy ul. Krakowskiej. Można podziwiać średniowieczne mury obronne przy kościołach, między innymi w Wancerzowie, Włodowicach, Olkuszu, Wieluniu. Osobny rozdział autor poświęcił pochodzeniu, budowie i zastosowaniu kamienia węgielnego.

Wydawnictwo mogło się ukazać dzięki wsparciu sponsorskiemu. Autorowi pomocy udzieliły firmy: Instal Kraków, Kar-Bud, Wielton, Burchacińscy, GST Automofive Safety, Cuprum, Związek Gmin Jurajskich, Polontex, Spójnia, Zakład Wodno-Melioracyjny Stanisław Cieślik, Społem, Powiat Częstochowski, Przemysłówka, Włodar, Giełda Kwiatów, Sangaz, Metal-Serwis.

UG

 

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *