Przyjęta przez Sejm, 22 października 2004 roku, ustawa o jednostkach doradztwa rolniczego zlikwidowała wszystkie istniejące w Polsce ośrodki doradztwa rolniczego i w ich miejsce ustanowiła wyłącznie: szesnaście wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego i jeden centralny, z siedzibą w Brwinowie pod Warszawą. Rozporządzeniem z 23 grudnia 2004 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi, Wojciech Olejniczak ustanowił siedzibę Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – w Częstochowie. To już druga, po Śląskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, częstochowska lokalizacja ważnej instytucji rolniczej szczebla wojewódzkiego.
Tę istotną dla Częstochowy decyzję ministra Olejniczaka poprzedziło między innymi wspólne stanowisko częstochowskich parlamentarzystów.
Z inicjatywą wystąpił poseł PiS Szymon Giżyński, jedyny z częstochowian – członek sejmowej komisji rolnictwa. Poseł Szymon Giżyński zredagował oficjalne pisma w sprawie usytuowania w Częstochowie – Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego złożone następnie na ręce ministra rolnictwa i wojewody śląskiego Lechosława Jarzębskiego. Oba pisma podpisali wszyscy parlamentarzyści z częstochowskiego okręgu wyborczego: oprócz Giżyńskiego, posłanki i posłowie – Andrzej Grzesik, Samoobrona; Ewa Janik, SLD; Jacek Kasprzyk, SdPL; Edward Maniura, PO; Danuta Polak, UP; Zygmunt Ratman, SLD, a także senatorowie – January Bień, SLD I Grzegorz Lipowski SdPL.
Wspólne wystąpienie częstochowskich parlamentarzystów przekonywało, przede wszystkim rzeczową, merytoryczną argumentacją na czele z przypomnieniem podstawowego faktu skoncentrowania w regionie częstochowskim w powiatach: częstochowskim, kłobuckim, myszkowskim, lublinieckim i zawieraciańskim aż 50 procent całego areału upraw rolnych w województwie śląskim.
Minister Wojciech Olejniczak odnosząc się ze zrozumieniem do stanowiska częstochowskich posłów i senatorów podjął pragmatyczną decyzję o lokalizacji Śląskiego Ośrodka Rolniczego właśnie w Częstochowie, uznając racje konkurentów: Mikołowa i Bielska za merytorycznie słabsze.
R