Władysław Sebyła – poeta i bohater z Kłobucka (6.02.1902–11.04.1940)


6 lutego 1902 roku w Kłobucku koło Częstochowy przyszedł na świat Władysław Sebyła. Poeta o niezwykłej wrażliwości duchowej, jeden z ważniejszych przedstawicieli nurtu religijnego w dwudziestowiecznej poezji polskiej. Patriota. Wzór dla młodego pokolenia. Człowiek, którego dokonania należy ciągle przypominać.

 

 

Władysław Sebyła swe młode życie w dużej większości poświęcił walce o wolność Polski. Uczestniczył w I Powstaniu Śląskim (żeby zaciągnąć się do oddziału, zafałszował datę urodzenia o dwa lata) i wojnie polsko-bolszewickiej. W randze porucznika 13 Pułku Piechoty Wojska Polskiego bronił Ojczyzny we wrześniu 1939 roku. Aresztowany przez Sowietów  został osadzony w obozie w Starobielsku. W 1940 wraz z aresztowanymi towarzyszami niewoli został przewieziony do Charkowa i 11 kwietnia 1940 rozstrzelany przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 (część zbrodni katyńskiej). Zamordowani jeńcy są pochowani na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie w Piatichatkach.

 

Miłość do ojczyzny i religijność Władysław Sebyła wyniósł z domu rodzinnego. Jego ojciec był kierownikiem szkoły w Kłobucku. Sebyła mieszkał w Kłobucku przez osiem lat, w 1910 roku wraz z ojcem i jego drugą żoną (mama Władysława zmarła, gdy miał trzy lata) przeniósł się do Zagłębia Dąbrowskiego.

Władysław Sebyła to człowiek renesansu. Był poetą, malarzem, kompozytorem, krytykiem literackim, współtwórcą Grupy Literackiej Kwadryga. Grał na skrzypcach i fortepianie. Wiersze zaczął pisać w wieku ośmiu lat. Od 1932 roku był współpracownikiem dwutygodnika „Zet”. Debiutował cyklem wierszy pt. „Modlitwa” (1927). Kolejne tomiki to „Pieśni szczurołapa” (1930), „Koncert egotyczny” (1934), „Obrazy myśli” (1938). Pośmiertnie wydano: „Poezje wybrane” (1956), „Poezje wybrane” (1972), „Poezje zebrane” (1981), „Nie wierz moim grzechom” (1999), „Bunt Ludzi” (2012). Stylistyką swej poezji Sebyła nawiązywał do Norwida. Natomiast twórczość Sebyły stanowiła inspirację dla poety Tadeusza Gajcego. Został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim (5 listopada 1938).

Upamiętnienie

Od 1991 roku Dom Kultury w Kłobucku nosi imię Władysława Sebyły. Przed budynkiem Domu Kultury znajduje się tablica upamiętniająca poetę, a mieście popiersie poety. W 2007 pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika. Ustanowiony przez Sejm RP jednym z patronów 2012 roku. 16 kwietnia 2012 roku pamięć Sebyły uczcili radni województwa śląskiego. Imieniem Sebyły zostały nazwane ulice w Częstochowie, Kłobucku i Sosnowcu. W ramach akcji „Katyń… pamiętamy” / „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, w Płocku został zasadzony Dąb Pamięci honorujący Władysława Sebyłę. Nazwisko Władysława Sebyły wykuto na Pomniku Katyńskim na Cmentarzu Kule w Częstochowie.

UG

Fot. Wikipedia

Władysław Sebyła, 1932

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *